لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

دیدگاه| آمریکا بر سر گستره تحریم های مالی ایران تردید دارد


گزارشی از ایان تالی و لارنس نورمن در روزنامه وال استریت جورنال

دولت ترامپ، چند روز پیش از اعمال تحریم هایی که قلب اقتصاد ایران را هدف می گیرد، یک مساله حیاتی در کارزار فشاررا سبک و سنگین می کند: متحدان اروپایی را برای قطع دسترسی ایران به نظام بانکی جهانی تا چه حد زیر فشار بگذارد.

استیو منوشین، وزیر دارایی آمریکا، نشانه هایی حاکی از این ارائه کرده است که ایالات متحده ممکن است «سوئیفت»- سیستم پیام رسانی مالی جهانی - مستقر در بلژیک را برای قطع اتصال بانک های ایرانی با شبکه بانکی جهانی تحت فشار قرار ندهد. منابع آگاه می گویند وزیر دارایی دولت ترامپ به دولت های خارجی گفته است آمریکا ممکن است رویکرد کم برخوردی را در پیش بگیرد.

اما همین منابع می گویند صداهای قوی نزدیک به رئیس جمهور شامل جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، آماده اند «سوئیفت» را در صورت بی اعتنایی به خواست واشنگتن بر سر قطع ارتباط با نهادهای ایرانی تحریم کنند. شورای امنیت ملی کاخ سفید از اظهار نظر در باره موضع بولتون و روند تصمیم گیری دولت خودداری می کند.

منوشن این هفته در جریان سفرش به خاورمیانه گفت در برابر حفظ بعضی بانک های ایرانی در «سوئیفت» نگاهی باز خواهد داشت تا در عین حال راه را برای تصمیم گیری نهایی شامل مجبور کردن «سوئیفت» به قطع ارتباط با ایران باز بگذارد: «هدف ما اطمینان از این است که نهادهای مالی دست به مبادلات تحریمی نزنند. من از تمام ابزارهای در قدرت خود استفاده خواهم کرد تا اطمینان حاصل کنم مبادلات تحریمی اتفاق نمی افتد.»

«سوئیفت» می گوید در انتظار روشن شدن تصمیم دولت ها در دو سوی اقیانوس اطلس در این باره است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG