لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

گزارش جروسلم پست: تحریم‌های آبان ماه به ایران لطمه زیادی خواهد زد


بیش از دو ماه پیش پرزیدنت ترامپ دور اول تحریم هسته ای ایران را بازگرداند و قرار است ۱۳ آبان دور دوم این تحریم ها را باز گرداند.
بیش از دو ماه پیش پرزیدنت ترامپ دور اول تحریم هسته ای ایران را بازگرداند و قرار است ۱۳ آبان دور دوم این تحریم ها را باز گرداند.

روزنامه جروسلم پست در گزارشی نوشت: آیِلِت شاکِد، وزیر دادگستری اسرائیل، در مصاحبه ای با جروسلم پست می گوید تحریم های آمریکا علیه بخش انرژی ایران که سیزدهم آبان ماه آغاز می شود، آسیب بسیاری خواهد زد.

شاکد که بخشی از کابینه امنیتی اسرائیل است، گفت کشورش آمادگی دارد «اگر تحریم ها کفایت نکند، هر کاری - کد واژه استفاده از نیروی نظامی - برای توقف جمهوری اسلامی در دسترسی به بمب هسته ای انجام بدهد».

او گفت در کل فعلا باید منتظر بود و دید تحریم های آبان ماه چه تاثیراتی خواهد داشت.

اما با توجه به ابراز تردید بسیاری از کارشناسان امور دفاعی و اقتصادی از تغییر کامل رفتار ایران با وجود ادامه حمایت چین، روسیه و دیگر کشورهای آسیایی، وزیر اسرائیلی یادآوری می کند که ضروری است کشورش همیشه «برای حرکت به سوی دیگر افق ها» آماده باشد.

آیِلِت شاکِد درباره تاثیر طرح صلح خاورمیانه دولت ترامپ، شامل راه حل تشکیل دو کشور، بر آینده دولت اسرائیل، گفت نتانیاهو نخست وزیر خواهد ماند، مساله این است که دولت او پس از انتخابات با احزاب جناح راست ائتلاف کند یا احزاب چپ.

وزیر دادگستری اسرائیل در عین حال تشکیل کشور مستقل فلسطینی را بسیار بعید دانست.

او همچنان نسبت به ایجاد روابط مستقیم میان اسرائیل و کشورهای عرب سنی ابراز امیدواری کرد.

شاکد درباره تهدیدهای ناشی از ظهور محور سوریه-ایران-حزب الله و تحویل موشک های دفاعی «اس سیصد» روسی به ارتش بشار اسد گفت: «ما اجازه نخواهیم داد ایران در سوریه پایگاه بزند... ما نمی گذاریم حزب الله به سلاح های نقطه زن دست پیدا کند. با اس ۳۰۰ ما با چالش های بیشتری روبرو خواهیم شد و این برای اسرائیل خوب نیست، ولی می دانیم چطور از پس آن بر بیاییم.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG