لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۴

گزارش ان‌بی‌سی: دولت ترامپ برای بیرون راندن ایران از سوریه برنامه جدیدی دارد


شبکه خبری «ان بی سی» در گزارشی طولانی به برنامه تازه دولت ترامپ در مقابله با نیروهای ایرانی و دست نشاندگان آن کشور در سوریه پرداخته و می گوید مقامهای پنتاگون نگرانند که تمرکز بیش از اندازه واشنگتن بر حضور نیروهای ایرانی و دست نشاندگانش در سوریه می تواند به رویاروئی نظامی دو کشور بینجامد.

در استراتژی جدید واشنگتن هدف قرار دادن مستقیم نیروهای ایرانی یا دست نشاندگانش در سوریه نیست.

در حال حاضر نیروهای نظامی آمریکا مستقر در سوریه اجازه توسل به زور را در مقابل سربازان ایرانی و دست نشاندگان ایران در سوریه ندارند، اما تنها حق دفاع از خود را در صورت هدف قرار گرفتن دارند؛ منتها ممکن است صرف حضور نیروها، جرقه یک درگیری دو طرف را بزند.

در استراتژی جدید، با فشار مالی، تلاش شده تا نیروهای ایران و دست نشاندگانش را وادار به خروج از خاک سوریه کند. کمک آمریکا شامل بازسازی مناطقی از خاک سوریه که در کنترل نیروها ی ایران یا روسیه است، نمی شود.

آمریکا همچنین شرکتهای روسی و ایرانی که در بازسازی سوریه مشارکت داشته باشند را تحریم می کند.

به موجب قانون کنگره آمریکا با عنوان «اجازه استفاده از نیروی نظامی» (AUMF)، چنانچه نظامیان آمریکائی مستقر در سوریه سربازان ایرانی را مستقیما هدف قرار دهند پا را از مرز قانون فراتر نهاده اند.

پروفسور «انا هاتاوی» از دانشگاه ییل می گوید که اگر در استراتژی تازه دولت ترامپ قرار باشد نیروهای ایرانی هدف قرار گیرند، لازم است پیش از آن از کنگره مجوز چنان اقدامی کسب شود و گرنه قانون «اجازه استفاده از نیروی نظامی» توسط نظامیان آمریکائی نقض شده است.

یک مقام دولت ترامپ به این شبکه خبری گفته است، از سال گذشته استراتژی دولت ترامپ در سوریه چهار هدف را دنبال می کرده است: نبرد با داعش تا نابودی آن، هشدار به اسد در استفاده از سلاح شیمیائی، آماده کردن گذار سیاسی و انتقال قدرت در دمشق و جلو گیری ازنفوذ بدخواهانه ایران در سوریه و منطقه.

این مقام افزوده است دولت ترامپ برنامه خود در استراتژی تازه در سوریه را به کنگره خواهد داد که در آن، اولویتهای واشنگتن مشخص شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG