لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

اعضای دولت ترامپ کتاب موفقیت ریگان را برای رفتار با ایران می خوانند


ریگان قهرمان محبوب محافظه کاران است و بعضی او را در هموار کردن راه سقوط اتحاد جماهیر شوروی بسیار موثر می دانند.
ریگان قهرمان محبوب محافظه کاران است و بعضی او را در هموار کردن راه سقوط اتحاد جماهیر شوروی بسیار موثر می دانند.

گزارشی از مایک گیگلیو در نشریه «بازفید»

دولت ترامپ در میانه شکل دادن به استراتژی به شدت تخاصمی اش علیه ایران که می تواند به بی ثباتی رژیم در تهران یا حتی سقوط آن بیانجامد، به تاریخ جنگ سرد رجوع می کند.

مقام های کنونی و پیشین دولت آمریکا می گویند کمپین جدیدی که اغلب «فشار حداکثری» توصیف شده است ریشه در استراتژی رونالد ریگان دارد. ریگان قهرمان محبوب محافظه کاران است و بعضی او را در هموار کردن راه سقوط اتحاد جماهیر شوروی بسیار موثر می دانند.

طرفداران این نگرش که مروج رویکرد خصمانه مشابهی در برابر ایران هستند، می گویند سیاست تقابلی ریگان در برابر رژیم شوروی مشکلات ناشی از فساد و سوء مدیریت را شدت بخشید و رژیم را به سوی سقوط رهنمون کرد. یکی از دلایل این توجه دست به دست شدن کتاب «پیروزی: استراتژی دولت ریگان که سقوط اتحاد جماهیر شوروی را سرعت بخشید» در میان مقام های دولتی است. این کتاب در سال ۱۹۹۴ منتشر شده و نوشته پیتر شوایزر، نویسنده محبوب استیو بنن استراتژیست پیشین پرزیدنت ترامپ، است. تازه ترین کتاب شوایزر «پولسازی کلینتون» که فیلمی به همین نام از روی آن ساخته شد در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ موجب مباحثاتی درباره «بنیاد کلینتون» و حامیان خارجی اش شد.

شوایزر در کتاب «پیروزی»، تلاش های ریگان و ویلیام کیسی، مدیر وقت سی آی ای، را تشریح می کند که از تمام ابزار قدرت در آمریکا به جز تقابل مستقیم نظامی برای محکومیت شوروی استفاده کردند. استراتژی مورد اشاره شوایزر شامل جنگ اقتصادی ریگان در برابر شوروی است که اکنون دولت ترامپ در برابر ایران به شکل تحریم های شدید به کار گرفته است. چند فصل کتاب به جنبه های بیشتر پنهانی این تلاش ها از حمایت از جنبش های اعتراضی در اروپا تا رساندن پول و تسلیحات به مجاهدین در افغانستان می پردازد. یک مقام دولت می گوید این امری پنهان نیست که کتاب بر سیاست ما در برابر ایران تاثیراتی داشته است.

یکی از مبلغان اصلی این کتاب، مارک دوبوویتز، مدیراجرایی «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، است که بیشترین نفوذ را از بیرون بر سیاست دولت ترامپ در برابر ایران دارد.

یکی از کارشناسان می گوید اگر می خواهید بدانید قدم بعدی دولت ترامپ در برابر ایران چیست، به آخرین مقاله دوبوویتز رجوع کنید. دوبوویتز را آرشیتکت تحریم های آمریکا علیه ایران می دانند.

مارک دوبوویتز بیش از دو سال است که نسخه هایی از کتاب «پیروزی» را به دیگران می دهد. او می گوید: «کتاب فوق العاده ای است. جزئیات فراوانی دارد. بسیاری از آن ایده ها در مورد رژیم ایران قابل استفاده است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG