لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۸

دیدگاه| یادداشتی در جروسلم پست: تحریمهای پرزیدنت ترامپ بر ایران کارآیی داشته است


یادداشتی از مایک اِوَنس در روزنامه جروسلم پست

باراک اوباما حرکت پرزیدنت ترامپ در ترک توافق هسته ای را «اشتباه» توصیف کرد. سناتور باب منندز (دموکرات-نیوجرسی) این اقدام را خطری برای «امنیت ملی آمریکا، واژگونی بی محابای مشارکت بنیادی با متحدان کلیدی در اروپا و قمار با امنیت اسرائیل» خواند.

پیش بینی ها شامل افزایش چشمگیر بهای نفت، سقوط اقتصاد آمریکا، ادامه تجارت متحدان با رژیم ایران، احیای فعالیت های هسته ای و به خطر انداختن تمام جهان بود.

هیچ کدام از آن پیش بینی ها تحقق نیافته و کشورها مانند موش هایی که از کشتی در حال غرق شدن فرار می کنند، در حال ترک ایران هستند. دموکرات ها در کنگره حاضر نیستند به موفقیت ترامپ اذعان کنند.

چرا ایالات متحده باید ایران را مشمول معافیت از تحریم کند؟ این یک حکومت فاشیستی مروج تروریسم است که در سوریه به آشوب دامن می زند و سازمان تروریستی حزب الله در لبنان، حماس در غزه، سپاه مهدی در عراق و افراطیون شیعه در سراسر جهان را تامین می کند.

آمریکا باید راه هایی برای اعمال فشار بر روسیه و چین بیابد تا رهبران سرکش ایران را به پای میز مذاکره بکشاند.

در تلاش برای کشیدن نیش آیت الله چند موضوع به سود آمریکا است. در حال حاضر، بازار جهانی نفت به دلیل افزایش حفاری های آمریکا با افزایش عرضه روبرو است. هر چند دولت های اروپایی در برابر واشنگتن هشدارهایی داده اند ولی شرکت های اروپایی تصمیم گرفته اند با آمریکا سرشاخ نشوند. تنش اقتصادی و سیاسی در ترکیه و آرژانتین هم موثر بوده است.

افزوده شدن کانادا و برزیل به عربستان سعودی، روسیه و دیگر تولید کنندگان نفت در جهان دست و پای ایران را بسته است. البته یک پیامد منفی این وضع افزایش نفوذ چین و روسیه در منطقه خواهد بود.

تصور می شود که صادرات نفتی ایران از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ به کمتر از یک میلیون بشکه در سال میلادی آینده کاهش یابد.

اِمی مایرز جَف، پژوهشگر شورای روابط خارجی، می گوید: «مشتری ها زیاد به از دست دادن تجارت با ایران اهمیتی نمی دهند. آن ها برای تهیه نفت مستاصل نیستند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG