لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

دیدگاه| چگونه آمریکا می تواند موجب انزوای بیشتر جمهوری اسلامی شود


یادداشتی در روزنامه هیل از اریک اِدِلمن، معاون پیشین وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی، و ژنرال بازنشسته چارلز والد، معاون پیشین فرماندهی نیروهای آمریکا در اروپا

ایران به دور اول تحریم های آمریکا با مقاومت معمول خود از جمله تعمیق حضورش در سوریه، تهدید به بستن تنگه هرمز و ظاهرا انتقال موشک به عراق واکنش نشان داده است. دولت ترامپ برای تغییر واقعی در رفتار مضر ایران باید قدم های اولیه را در قالب یک استراتژی فراگیرتر شامل تمام عناصر قدرت آمریکا و متحدانش بردارد.

در سایه اعتراض های مدوام در ایران تحریم ها، در مقایسه با شرایط قبل از توافق هسته ای، رژیم را از منابع مالی مورد نیازش برای حفظ کنترل در داخل و صدور انقلاب محروم می کند.

اما تدابیر اقتصادی به تنهایی برای تحقق خواست های دولت آمریکا کافی نیست. این تحریم ها رژیم را مجاب نمی کند که در صورت ادامه تخاصم بقایش در خطر خواهد بود. شکل های مضاعف فشار مانند گزینه معتبر استفاده از نیروی نظامی لازم است.

«کار گروه ایران» در «موسسه یهودی برای امنیت ملی آمریکا»، تحت مدیریت ما، در گزارشی که به تازگی منتشر شده تدابیر دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی را برای به حداکثر رساندن اثرگذاری بر رژیم ایران از جمله هدف گرفتن نقاط آسیب پذیرش تشریح کرده است.

در حال حاضر، آماده ترین گزینه برای فشار بر ایران متحدان منطقه ای آمریکا هستند. اسرائیل بخش عمده ای از مسئولیت بیرون راندن ایران از سوریه و جلوگیری از انتقال تسلیحات به حزب الله را بر دوش می کشد. ایالات متحده باید اطمینان حاصل کند اسرائیل از ابزار لازم برای دفاع از خود شامل مهمات نقطه زن، رهگیرهای دفاع موشکی و همچنین عمل بی خطا به خط قرمزها در سوریه و لبنان برخوردار است.

سیاست گذاران آمریکایی باید با حمایت از حوزه دریانوردی در دریای سرخ، عرب و مدیترانه بر افزایش همکاری متحدان در خلیج فارس علیه ایران تاکید کنند. ایالات متحده، عربستان سعودی و امارات متحده عربی باید در پی یک سیستم دفاع موشکی هماهنگ به همراه سیستم هشدار زودهنگام مشترک علیه حملات مستقیم ایران باشند.

آمریکا می تواند با کمک کردها در عراق و سوریه موانعی جدی در سر راه توسعه طلبی ایران ایجاد کند. واشنگتن همچنین باید ادامه حضور نظامی محدود خود به خصوص نیروهای ویژه عملیات در سوریه و عراق را روشن کند. آمریکا باید مانع ظهور دوباره داعش شود که حضورش فقط موجب افزایش نفوذ ایران در این کشورها می شود. کاخ سفید باید اهرم دیپلماتیک خود بر تهران را در یک سوریه پس از جنگ حفظ کند.

عملیات آمریکا در حوزه اطلاع رسانی، سایبر، تحریم و حمایت از مخالفان می تواند تبلیغات ضد آمریکایی رژیم را خنثی کرده، از قدرت سرکوب آن بکاهد و با افشای فساد همه گیر حکومت مذهبی و هزینه های ماجراجویی های خارجی اش، مردم ایران را در پیگیری خواست شان برای تغییر تقویت کند.

ایالات متحده همچنین باید حوزه های همکاری دیپلماتیک با متحدان اروپایی، آسیایی و خاورمیانه ای را برای انزوای تهران و کاستن از تبعات خروج از برجام جستجو کند.

آمریکا لازم است اهرم گزینه نظامی مستقیم خود در برابر تهران را هم بازسازی کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG