لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

دیدگاه| حملات موشکی اخیر ایران به کردها در عراق نمایشی از استراتژی تهران است


گزارش نشریه اینترنتی نشنال اینترست از «ست فرنتزمن» مدیر اجرایی «مرکز خاورمیانه برای گزارشگری و تحلیل»، و زک هاف، کارشناس امور کردها

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هشتم سپتامبر هفت موشک زمین به زمین را به پایگاه گروه های کرد مخالف شلیک کرد. این حمله که با پهباد سپاه تصویربرداری شد از توانایی ایران در انجام عملیات موشکی با دقت بالا حکایت دارد و پیامی آشکار به گروه های کرد اپوزیسیون و حامیان بغداد در واشنگتن است که ایران به عملیات خود در عراق برای اعمال نفوذ در منطقه ادامه خواهد داد. این حمله همچنین نشانگر دقت بالای برنامه موشک های بالیستیک ایران است.

«حزب دموکرات کردستان ایران» که در ۱۹۴۵ تاسیس شد و در سال های اول انقلاب در برابر رژیم به شورش دست زد، اخیرا از کشتن ۱۲ تروریست سپاه خبر داد. دیگر احزاب کرد هم به عملیاتی علیه رژیم دست زده و خواهان یک جبهه واحد در برابر رژیم هستند.

بالا بردن دقت موشک ها، دسترسی به اطلاعات عالی و استیلای دائم در عراق همه بخشی از طرح تهران است.

استفاده ایران از موشک های نقطه زن بخشی از استراتژی منطقه ای ایران شامل شلیک راکت از سوی شورشیان حوثی مورد حمایت ایران به عربستان سعودی و موشک هایی است که ایران در سوریه می سازد و به سوی اسرائیل شلیک کرده است. استفاده ایران از پهباد در حمله به کردها در «کویه» با استفاده ایران از پهباد برای نفوذ به حریم هوایی اسرائیل در ماه فوریه مرتبط است. البته بر خلاف اسرائیل کویه از دفاع هوایی برخوردار نبود.

واشنگتن باید نگران نمایش قدرت ایران و تمایلش به استفاده از موشک علیه کشورهای همسایه و دیگر گروهها باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG