لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

هشدار آمریکا به «خطوط هوایی» درباره پرواز از حریم هوایی ایران برای چه بود


مقام های آمریکایی، جمهوری اسلامی را به کمک رسانی به تروریست ها از طریق خطوط هواپیمایی مسافربری متهم می کنند.
مقام های آمریکایی، جمهوری اسلامی را به کمک رسانی به تروریست ها از طریق خطوط هواپیمایی مسافربری متهم می کنند.

ایالات متحده در هشداری تازه از خطوط هوایی خواسته است هنگام پرواز در حریم هوایی ایران جانب احتیاط را رعایت کنند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: آمریکا نسبت به فعالیت های نظامی شامل ردیابی یک اپراتور غیرنظامی آمریکایی توسط جت های جنگی در دسامبر ۲۰۱۷ ابراز نگرانی کرده است.

در راهنمای به روز شده «اداره هوانوردی فدرال» برای اپراتورهای آمریکایی که یکشنبه همزمان با انقضای توصیه سال گذشته صادر شد، همچنین به فعالیت های نظامی که از طریق حریم هوایی ایران در ارتباط با جنگ در سوریه انجام می گیرد، اشاره شده است.

«اداره خدمات پرواز» آمریکا که اطلاعات امنیت حریم هوایی را در اختیار خطوط هوایی می گذارد «بی آنکه بخواهد هشدارآمیز جلوه کند» می گوید روابط رو به وخامت میان آمریکا و ایران باید هنگام برنامه ریزی برای پرواز در حریم هوایی ایران مد نظر باشد.

این گروه مستقر در آمریکا روز دوشنبه در ایمیلی به مشتری هایش تاکید کرد: «اگر چه بازگشایی حریم هوایی عراق در نوامبر گذشته مسیرهای مضاعفی را ارائه داده است... هیچ مسیر بی نقصی در منطقه وجود ندارد و اپراتورها در انتخاب میان عراق و ایران قرار دارند.»

وزارت خارجه آمریکا به شهروندان آمریکایی توصیه کرده است به دلیل خطر بازداشت خودسرانه و زندانی شدن از سفر به ایران پرهیز کنند. «اداره خدمات پرواز» می گوید این مساله می تواند در صورت یک فرود اضطراری به دلایل پزشکی یا فنی در ایران دردسر آفرین باشد.

وزارت خارجه آمریکا در توصیه به شهروندانش در پرهیز از سفر به عراق به تروریسم و مناقشات مسلحانه اشاره کرده است. آخرین راهنمای «اداره هوانوردی فدرال» که دسامبر ۲۰۱۷ منتشر شد، تمام خطوط هوایی آمریکا را در بیشتر موارد از پرواز در ارتفاع کمتر از ۲۶ هزار پا به دلیل خطر بالقوه درگیری نظامی منع کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG