لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۹

دیدگاه: کارزار اخبار جعلی ایران تهدیدی واقعی نیست


یادداشتی از ایلای لیک در بلومبرگ

دردسر جهان آزاد از اخبار جعلی روسیه کم بود، حالا کشور پیشتاز حامی تروریسم در جهان وارد کار شده است: ایران در رسانه های اجتماعی کارزار پخش اطلاعات نادرست به راه انداخته است و این کارزار گسترده تر از آن است که پیشتر تصور می شد.

اما با نگاهی دقیق تر به این کارزار تبلیغاتی یک ببر کاغذی پدیدار می شود. استفاده شبکه ایران از توییتر، وبسایت ها و جعلیات در فیسبوک آماتوری و غیرماهرانه بوده است. آدم باید احمق باشد تا به اطلاعات وبسایت جعلی «لیبرتی فرانت پرس» ساخته و پرداخته ایران توجه کند یا باور کند که اپوزیسیون در بریتانیا وبسایتی به نشانی «بریتیش لِفت دات کام» دارد.

نگاهی به کیفیت کار آن ها کفایت می کند. اداره کنندگان «لیبرتی فرانت پرس» تابستان امسال حساب های توییتر و اینستاگرام شان را به «بِرنی کِرَتز» عوض کردند تا بیشتر آمریکایی به نظر برسند، اما فراموش کردند توییت های ماه مه را که در آن سناتور برنی سندرز «ابزار کار ترور در مرز غزه» توصیف شده بود را حذف کنند. این حساب ها و وبسایت ها گزارش هایی با انگلیسی ضعیف یا کپی آیتم های خبری پرس تی وی را منتشر می کردند.

انتقاد از عربستان و اسرائیل و حمایت از سیاست های ایران از جمله توافق هسته ای از جمله تلاش های ضعیف آن ها بوده است. حتما بعضی در رژیم ایران باید بدانند که گروه های فعال فراوانی در آمریکا مخالف پرزیدنت ترامپ و موافق توافق هسته ای هستند و به شدت به عربستان سعودی و اسرائیل اعتراض دارند. در آمریکا دفتر سناتور دموکرات کریس مورفی، کانون انتقاد از عربستان سعودی است و «صندوق پلاوشرز» از مدافعان سرسخت توافق هسته ای ایران است. حزب دموکرات هم بهترین منبع برای مخالفت با پرزیدنت ترامپ است. این صداها در اثرگذاری بر افکار عمومی آمریکا به مراتب موثرتر از مشتی حساب بی مایه ایران در رسانه های اجتماعی و وبسایت های خبری درجه سه است.

البته عملیات تبلیغاتی سال ها طول می کشد تا مخاطب خود را پیدا کند. احتمال دارد ایران طرحی بلند مدت داشته است.

اما غیرحرفه ای بودن پروژه ایران عجیب است. بیشتر حساب های توییتری وابسته به «لیبرتی فرانت پرس» به تلفن هایی در ایران مرتبط بود.

البته افشای عملیات مخفی رسانه ای ایران در هر سطحی کار خوبی است.

روسیه در کارزار مداخله انتخاباتی اش در هر دو سوی مجادلات سیاسی نقش بازی می کرد، در حالی که استراتژی ایران بر فعالیت های ضد آمریکایی تمرکز داشته است.

کارزار اخبار جعلی ایران تهدیدی واقعی نیست.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG