لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

دیدگاه| آیا ایران می تواند کارزار فشار ترامپ را از سر بگذارند؟


مقاله ای در نشنال اینترست از لارنس جِی هاس، پژوهشگر ارشد «شورای سیاست خارجی آمریکا»

سیاست خارجی آمریکا در برابر ایران بازگشتی به گذشته دارد. دولت دونالد ترامپ استراتژی استفاده شده توسط دولت جرج بوش و مدتی دولت باراک اوباما در اعمال فشار اقتصادی بر ایران با هدف دست کشیدن از برنامه هسته ای اش را احیا کرده است.

پرسش این است که آیا پرزیدنت ترامپ یا در صورت لزوم جانشین او به این کارزار فشار که با تماس با مردم ایران و همکاری امنیتی بیشتر با دشمنان منطقه ای رژیم تکمیل شده است تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه خواهند داد.

در این صورت، رژیم در تهران که با اقتصادی مصیبت زده و مردمی سرکش روبرو است، ممکن است به نقطه ای برسد که بین برنامه هسته ای و ادامه حکومت اش یکی را انتخاب کند.

تفاوت رویکرد ترامپ در این است که تمرکز را از برنامه هسته ای به تغییر رفتار تهران در حوزه ای وسیع تر منتقل کرده است.

در حال حاضر دولت ترامپ یک استراتژی را در سه بخش دنبال می کند:

نخست، فشار اقتصادی: تلاش های تهران برای کند کردن اثر تحریم های آمریکا جواب نداده است. بیش از ۵۰ شرکت جهانی خروج خود از ایران را اعلام کرده اند. ریال طی پنج ماه گذشته نیمی از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. مقام های رژیم از بازگرداندن سیستم کوپنی صحبت می کنند.

دوم، تماس گسترده: دولت ترامپ بر خلاف دولت اوباما از تعامل با مردم ایران به عنوان نقطه فشار دیگری علیه رژیم استفاده می کند.

سوم، بهبود امنیت: واشنگتن روابط نزدیک تری را با دشمنان منطقه ای ایران شکل داده است. دولت ترامپ طرح یک «ناتو عربی» را در دست تهیه دارد که «اتحاد استراتژیک خاورمیانه» موسوم به «مسا» نام دارد و شامل عربستان سعودی، اردن، مصر و دیگر کشورهای مورد حمایت آمریکا است.

همان طور که «ناتو» در مهار شوروی در جنگ سرد ابزاری کلیدی بود، «مسا» در مهار ایران که به طور مستقیم یا از طریق گروه های دست نشانده عمدتا دولت های سوریه، عراق، لبنان و یمن را کنترل می کند، مفید خواهد بود.

این استراتژی سه لبه اگر به طور موثر اجرا شود، تهران را در داخل ضعیف تر و در خارج مهارشده تر خواهد ساخت. پس از آن، رژیم با چالش تلاش برای از سر گذراندن کارزار فشار تا تغییر اجتناب ناپذیر بعدی در سیاست خارجی آمریکا روبرو خواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG