لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

دیدگاه| مخالفت ایران برای ملاقات با ترامپ، نگاه حقارت بار تهران به مصالحه را نشان می‌دهد


یادداشتی از علی شهابی وبسایت فاکس نیوز

در کوتاه مدت انتظار بهبود روابط آمریکا و ایران یا برگزاری نشستی میان پرزیدنت ترامپ و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، را نداشته باشید.

پرزیدنت ترامپ با ارائه پیشنهاد ناگهانی آمادگی برای ملاقات بدون پیش شرط با رهبران ایران، ریاکاری دیپلماتیک جمهوری اسلامی را آشکار کرد.

واکنش های مقام های جمهوری اسلامی و محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب، نشان می دهد که پیشنهاد ترامپ مورد استقبال رژیم قرار نگرفته است. بر خلاف آن چه مدافعان ایران می گویند، تاریخ نشان می دهد که رهبران ایران همواره با پیشنهاد همکاری برخوردی تحقیرآمیز داشته اند.

ایرانی ها فقط زمانی با جدیت مذاکره می کنند که راه دیگری نداشته باشند و زمانی رفتارشان را تغییر می دهند که دیپلماسی از پشتیبانی جدی اعمال هزینه های سرپیچی شان برخوردار باشد. این امر به این دلیل است که جمهوری اسلامی آن طور که بعضی به اشتباه استدلال می کنند کشوری نوظهور با مقاصدی صلح آمیز نیست که مورد قبول متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس قرار نگرفته است.

ایران در واقعیت، قدرتی متخاصم و توسعه طلب است که فعالانه از اختلافات قومی سوء استفاده می کند تا منطقه شبه جزیره عرب و خلیج فارس و خاورمیانه بزرگ را از نگاه انقلابی اش بازآفرینی کند.

پرزیدنت ترامپ می داند رهبران ایران تا مستاصل نشوند مذاکره نخواهند کرد.

در نهایت، یک آمریکای محکم و مصمم بهترین پادزهر برای دردسرآفرینی های ایران است. موضع راسخ دولت ترامپ در برابر ایران فعلا عنصر بازدارندگی را که در دوره اوباما تضعیف شده بود، دوباره وارد معادله کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG