لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۱

کاخ سفید پس از تهدید ترامپ علیه ایران یک جلسه سیاستگذاری برگزار می کند


گزارشی از مایکل گوردون، ننسی یوسف و پیتر نیکلاس در وال استریت جورنال

چهار روز پس از هشدار جدی پرزیدنت ترامپ به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از طریق توییتر، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، جلسه ای را برای روز پنج شنبه با حضور مقام های پنتاگون و دیگر مقام های دولت درباره استراتژی در حال تدوین در برابر ایران برنامه ریزی کرده است.

این جلسه، در پی تصمیم پرزیدنت ترامپ به ترک توافق هسته ای ایران و اعمال دوباره تحریم های شدید اقتصادی، در حالی برگزار می شود که عناصر کلیدی سیاست دولت در برابر ایران همچنان ناروشن است.

از جمله این که: آمریکا در ازای یک توافق جدید حاضر است به چه تهران چه مشوقی بدهد و آیا واشنگتن برای عقب نشاندن ایران در خاورمیانه آماده استفاده از نیروی نظامی به همراه فشار اقتصادی است یا نه.

این مباحثات بین اعضای «کمیته روسا» در دولت که گروهی در کابینه در حوزه امنیت ملی است، انجام می گیرد. ریاست این کمیته را جان بولتون برعهده دارد و اعضای آن جیم متیس وزیر دفاع، ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، مایک پمپئو وزیر خارجه و دیگر مقام های ارشد هستند.

کاخ سفید این جلسه را اعلام نکرده است، اما مقام های دولت می گویند از ماه آوریل تا کنون این سومین بار است که جان بولتون این گروه را گرد هم آورده است.

روشن نیست مقام های پنتاگون چه گزینه های نظامی را در این جلسه مطرح خواهند کرد. در گذشته، وزارت دفاع بر روی گزینه های نظامی محدود مانند توقف ارسال سلاح های ایران به حوثی ها در یمن کار کرده بود.

پنتاگون در شرایطی که قابلیت های بازدارندگی اش را در برابر روسیه و چین تقویت می کند و نتیجه مذاکرات با کره شمالی هنوز روشن نیست، تمایلی به جنگ با ایران ندارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG