لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۱

در دولت ترامپ بر سر میزان حمایت از معترضان در ایران اختلاف نظر وجود دارد


مقاله ای از ادم کردو در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

ایرانیان و قانونگذاران آمریکایی مخالف رژیم تندرو حاکم در تهران، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، را تحت فشار گذاشته اند تا به توافق پنهانی دولت اوباما با ایران که مانع تحریم شبکه اصلی تبلیغاتی جمهوری اسلامی شده است، پایان دهد. منابع متعدد می گویند صدا و سیمای ایران در سرکوب موج اعتراض های مردمی نقشی فعال داشته است.

مخالفان رژیم در آستانه سخنرانی وزیر خارجه آمریکا برای جامعه ایرانی آمریکایی از او می خواهند با معکوس کردن سیاست وزارت خارجه راه تحریم صدا و سیما را هموار کند.

اگر چه دولت ترامپ بیانیه های متعددی در حمایت از معترضان ایرانی به ستوه آمده از حمایت های مالی رژیم از گروه های تروریستی صادر کرده، اما از تحریم «صدا و سیمای جمهوری اسلامی» طفره رفته است. مخالفان رژیم این امر را گامی کلیدی در کمک به کارزارشان علیه رژیم می دانند.

بر مبنای توافق محرمانه ای که دولت اوباما با ایران انجام داد، وزارت خارجه آمریکا با صدور معافیت هایی مانع تحریم رادیو و تلویزیون حکومتی ایران می شود.

دولت ترامپ پیش از آن که مایک پمپئو به مقام وزیر خارجه برسد، در ماه ژانویه، بی سر و صدا از تحریم صدا و سیما چشم پوشی کرده بود؛ هر چند رئیس صدا و سیما را در فهرست تحریم ها قرار داده است.

وزارت خارجه آمریکا در این روزها از پاسخ دادن به پرسش هایی در این باره طفره می رود.

قانونگذاران آمریکایی ها هم در تلاش های شان برای روشن کردن موضع وزارت خارجه با مقاومت هایی روبرو شده اند.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی در ترویج پروپاگاندا و پیشبرد سرکوب در ایران نقشی مهم داشته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG