لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

گزارش واشنگتن فری بیکن: پمپئو نمونه های مشخص فساد رژیم ایران را برجسته خواهد کرد


واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، یکشنبه شب سخنرانی عمده ای خواهد داشت که هدف از آن اعمال فشار بر حکومت اسلامگرا در تهران و حمایت از اعتراض های مردم ایران علیه فساد حکومتی است. جمهوری اسلامی با جدی ترین ناآرامی های داخلی از سال ۱۳۸۸ تا کنون روبرو است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز پنج شنبه گفت اگر چه پمپئو در این سخنرانی به طور مستقیم از تغییر رژیم دفاع نخواهد کرد، اما «از خواست های مشروع مردم ایران به خصوص خواست های اقتصادی شان برای برخورداری از یک زندگی بهتر» به عنوان بخشی از سیاست آمریکا در اعمال «حداکثر فشار دیپلماتیک و انزوا» حمایت می کند.

دولت ترامپ از اعضای شاخص جامعه ایرانی آمریکایی برای گردهمایی یکشنبه در «کتابخانه ریاست جمهوری رونالد ریگان» در «سیمی ولی» ایالت کالیفرنیا دعوت کرده است. عنوان سخنرانی پمپئو در این کتابخانه «حمایت از صدای ایرانیان» است.

اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، و سناتور تام کاتن، عضو جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح سنا، از جمله حاضران در این جلسه خواهند بود.

ایالت کالیفرنیا محل سکونت ۲۵۰ هزار ایرانی آمریکایی است که بسیاری شان ۴۰ سال پیش طی انقلاب اسلامی به ایالات متحده مهاجرت کردند. پمپئو قصد دارد به طور مستقیم با این ایرانی آمریکایی ها صحبت کرده و اشتیاق آن ها را برای ایجاد زندگی بهتر برای بستگان و دوستان شان در کشور زادگاهشان دریابد.

مایک پمپئو قصد دارد با تمرکز بر فساد در جمهوری اسلامی، تاریخچه ای از رژیم حاکم در تهران و چگونگی سرقت دارایی های مردم ایران برای تامین تروریسم در سراسر جهان ارائه بدهد.

وزیر خارجه ایران پیشتر ۱۲ شرط را برای یک توافق تازه با تهران اعلام کرده بود. منتقدان می گویند این خواست ها چنان گسترده و غیرواقع بینانه اند که مستلزم تغییر رژیم در تهران است. با این وجود دولت ترامپ می گوید هدف اصلی اش تغییر رژیم نیست.

هدف کارزار دولت ترامپ در اعمال فشار بر رهبران ایران آشکار کردن منابعی است که حکومت صرف تروریسم و مداخلات برهم زننده ثبات در جنگ های خارجی می کند.

مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید ایران بیش از ۱۶ میلیارد دلار برای حمایت از بشار اسد، رهبر سوریه، هزینه کرده که شامل ۴ میلیارد دلار خط اعتباری، پرداخت سالی ۷۰۰ میلیون دلار به حزب الله لبنان و صدها میلیون دلار برای بر هم زدن ثبات عراق و یمن است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG