لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

آمریکا معافیت از تحریم های ایران را مورد به مورد در نظر می گیرد


گزارشی از جسیکا دوناتی در روزنامه وال استریت جورنال

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید دولت ترامپ درخواست ها برای معافیت از تحریم های اقتصادی علیه ایران را به صورت موردی بررسی خواهد کرد. این برای دولت آمریکا که پیشتر تهدید کرده بود کشورها باید واردات نفت از ایران را تا چهارم نوامبر به صفر برسانند، گامی به عقب محسوب می شود.

خریداران نفت خام ایران نسبت به معافیت از تحریم های آمریکا ابراز امیدواری کرده بودند تا فرصت بیشتری برای کاستن از خریدهایشان داشته باشند. پس از این که دولت آمریکا اعلام کرد صادرات نفت ایران را سریعتر از انتظار قطع خواهد کرد و آن هایی که به خرید نفت از ایران ادامه دهند جریمه می شوند، قیمت نفت به بالاترین سطح در چند سال گذشته رسید.

برایان هوک، مدیر سیاستگذاری وزارت خارجه آمریکا، در پاسخ به پرسشی درباره طرح هند و ترکیه برای ادامه خرید نفت از ایران گفت: «ما به صورت مورد به مورد آماده همکاری با کشورهایی هستیم که واردات شان را کاهش می دهند.»

تحریم هایی که بخش خودروسازی و صادرات فلزات گرانبها را هدف قرار می دهد ۱۵ مرداد و تحریم های نفتی و مالی ۱۳ آبان اعمال می شود. این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا اظهارات پیشین کاخ سفید را تکرار کرد که هدف در نهایت قطع صادرات نفت ایران به صفر است.

برایان هوک گفت آمریکا درباره راه پیش رو در حال همکاری با کشورهایی در اروپا و آسیا است. او نگفت چه کشورها یا شرکت هایی مشمول معافیت از تحریم می شوند یا درخواست معافیت ارائه داده اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG