لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

آمریکا: ۵۰ شرکت برای پرهیز از تحریم‌ها قصد خروج از ایران را دارند


توتال که با ایران قرارداد داشت، خروج از ایران را بعد از تصمیم پرزیدنت ترامپ اعلام کرد.
توتال که با ایران قرارداد داشت، خروج از ایران را بعد از تصمیم پرزیدنت ترامپ اعلام کرد.

فاینشنال تایمز در گزارشی نوشت: توتال، پژو و زیمنس پیشتر توقف تجارت با ایران را از ترس تحریم های ثانویه آمریکا اعلام کرده اند، هر چند کشورهایشان از ادامه فعالیت آن ها در ایران حمایت می کنند.

برایان هوک، مدیر سیاستگذاری وزارت خارجه آمریکا، می گوید بسیاری از شرکت هایی که ایران را ترک کرده اند در بخش انرژی و مالی بوده اند.

برایان هوک که مسئول فشار برای انزوای ایران است افزود تیم هایی از دولت ترامپ پیشتر به ۱۳ کشور در اروپا و آسیا رفته اند تا «به دولت ها و بخش خصوصی نسبت به خطرات ادامه تجارت با ایران هشدار بدهند».

دیپلمات های غربی می گویند مقام های ارشد دولت ترامپ این فشارها را با کارزار آمریکا در اعمال فشار حداکثری بر کره شمالی مقایسه می کنند.

دولت ترامپ قصد دارد ۴ اوت تحریم هایی را بر تجارت خودرو، طلا و دیگر فلزات اعمال کند. موج دوم تحریم ها ۴ نوامبر سر می رسد و نفت و مبادلات مالی با بانک مرکزی ایران را هدف می گیرد.

برایان هوک تاکید دارد که آمریکا خواهان به صفر رساندن هر چه سریع تر صادرات نفت ایران پیش از ضرب الاجل چهارم نوامبر است، و با کشورها مورد به مورد در این باره همکاری می کند.

ایران در حال حاضر سومین تولید کننده بزرگ اوپک است و روزانه تا ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت صادر می کند. کارشناسان بر مبنای تجربه تحریم های قبلی معتقدند به نصف رساندن صادرات نفتی ایران کار دشواری خواهد بود.

ریاض در واکنش به درخواست کاخ سفید گفته است ظرفیت افزایش تولید نفت در بازار را دارد.

چین، روسیه، هند و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که گفته اند بعید است از تحریم های آمریکا پیروی کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG