لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۰

ترامپ فشار بر اروپا برای پیوستن به تحریم های فلج کننده علیه ایران را افزایش می دهد


یک مرد در حال حمل قطعات خودرو در تهران
یک مرد در حال حمل قطعات خودرو در تهران

نشریه تایم می نویسد پس از پاره کردن توافق هسته ای با ایران، اکنون دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سراسر جهان تلاش می کند که حمایت جهانی از بازگشت تحریم های فلج کننده اقتصادی علیه ایران را کسب کند.

این تلاش ها پیش از سفر هفته آینده او به اروپا آغاز شده است. تایم می نویسد انتظار می رود ترامپ در اروپا رهبران این قاره را برای پیوستن به تحریم های اقتصادی علیه ایران تحت فشار بگذارد، از جمله تحریم ها باهدف کاهش صادرات نفت ایران به صفر.

تایم می گوید ترامپ تهدید کرده است اگر متحدان اروپایی به تحریم های آمریکا علیه ایران نپیوندند، تحریم های ثانویه را علیه هر شرکتی که با ایران تجارت کند به اجرا می گذارد. رئیس جمهوری آمریکا امیدوار است این رویکرد رهبران اروپایی را وادار کند که پشت او متحد شوند.

ریچارد گلدبرگ که مذاکره کننده اصلی جمهوری خواهان سنای آمریکا برای اعمال چندین دور تحریم های کنگره علیه ایران بود، می گوید فشار بسیار زیادی متوجد متحدان آمریکا خواهد شد تا خود را با سیاست واشنگتن مطابقت دهند.

گلدبرگ که اکنون مشاور ارشد اندیشکده دست راستی «بنیاد دفاع برای موکراسی ها» در واشنگتن است، می گوید اگر هر شرکت عمده ای، یا هر کشوری، به طور علنی تحریم های آمریکا را نقض کند، و اگر به ویژه، آنها برای ایران امکان دسترسی به پول نقد را فراهم کنند، چنین اقداماتی استراتژی دولت آمریکا را به شدت تضعیف می کند و به ایرانی ها شاهراهی برای ادامه حیات تا انتخابات بعدی ریاست جمهوری می دهد.

در همین حال، حسن روحانی برای ایجاد شکاف در تحریم ها به سوئیس و اتریش رفته است تا اروپا را تحت فشار بگذار به مفاد برجام که در سال ۲۰۱۵ حاصل شد متعهد باشند. به نوشته تایم و نقل از یک رسانه دولتی ایران، روز جمعه نیز دیپلمات های ارشد بریتانیا، فرانسه، آلمان و همچنین چین و روسیه به همتای ایرانی خود، جواد ظریف، در وین می پیوندند تا در مورد یک بسته مشوق های اروپایی و راه حل های حفظ برجام گفتگو شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG