لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۲

دیدگاه| اگر دیدار رهبران ایران و آمریکا اتفاق بیافتد... خامنه‌ای رهبر کره شمالی نیست


یادداشتی در روزنامه وال استریت جورنال از دیوید پولاک، کارشناس ارشد «انستیتو واشنگتن»

در پی اجلاس پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، آزمودن اجلاس مشابهی با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، دیگر یک خیال نیست و می تواند فشار مفیدی بر رژیم ایران وارد کند.

در ایران، واکنش ها به اجلاس رهبران آمریکا و کره شمالی به شدت متفاوت بوده است. رژیم پیش از اجلاس به کیم جونگ اون هشدار داد که آمریکا قابل اعتماد نیست. اما بسیاری از شهروندان ایران نشست سنگاپور را تحولی مثبت ارزیابی کرده اند. سکوت رسانه های رسمی ایران درباره این اجلاس حاکی از این است که رژیم تمایل عمومی مردم به رویکردی مشابه را تشخیص می دهد.

آیت الله خامنه ای یقینا پیشنهاد ملاقات با پرزیدنت ترامپ را رد می کند، زیرا مبنای ایدئولوژی او بر مقاومت در برابر آمریکا است. اما چشم انداز چنین مخالفتی در نفس خود دلیل دیگری برای ارائه آن از سوی دولت آمریکا است. این رویکرد به مردم ایران و جهان نشان خواهد داد که چه کسی واقعا اهل صلح و دوستی است.

متحدان اروپایی آمریکا به قطع از پیشنهاد ملاقات ترامپ با آیت الله خشنود خواهند شد. دیگر قدرت های جهانی هم احتمالا استقبال می کنند.

البته متحدان خاورمیانه ای آمریکا از این پیشنهاد و نرمش ترامپ نسبت به ایران خوششان نخواهد آمد. رسانه های اسرائیلی و عرب پیشاپیش استدلال می کنند که اجلاس ترامپ و کیم اهرم فشار آمریکا در برابر تهران را تقویت کرده است.

برای رفع نگرانی شان کافی است به آن ها یادآوری کرد که خامنه ای رهبر کره شمالی نیست و تقریبا به هر کاری برای رد چنین پیشنهادی دست خواهد زد.

اگر چنین اجلاسی میان ترامپ و خامنه ای رخ بدهد، فرصتی برای بیان دوباره دشوار ولی موجه خواسته هایی فرای توافق هسته ای است و به مردم ایران نشان می دهد که اولویت های حقیقی رهبران ایران چیست.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG