لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

دیدگاه| اشتباه نکنید؛ سیاست ترامپ علیه جمهوری اسلامی، تندروها را تقویت نمی کند


یادداشتی از آرون کلیگمن در واشنگتن فری بیکن

تفاوت چشمگیری میان عناصر تندرو و میانه رو در رژیم مذهبی ایران نیست و حتی اگر باشد، میانه روها توانی برای اعمال قدرت ندارند.

ادعای تقویت یکی در برابر دیگری بر مبنایی غلط استوار است و به تحلیلی غلط می انجامد. هر دو جناح رژیم هدفی مشترک دارند: اطمینان از بقای جمهوری اسلامی ایران و استیلای آن بر خاورمیانه.

آن ها بر سر مسائلی که برای رژیم مهم است، اتفاق نظر دارند: ساخت موشک های بالیستیک، نفرت از اسرائیل و نقض حقوق بشر در سرکوب مخالفینی که تهدیدی برای رژیم هستند. کافی است به ویدئوی تصویر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نگاه کنید که شعار «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر انگلیس» و «مرگ بر اسرائیل» می دهد. فرای ایدئولوژی، مولفه های ساختاری تفاوت قائل شدن میان تندرو و میانه رو را بی معنی می کند.

خامنه ای طی ۲۹ سال حکومت خود با بنای نهادها و اتحادهایی عملا یک دولت موازی غیرمنتخب را شکل داده که از همتای به ظاهر منتخب اش بسیار قدرتمندتر است.

دولت منتخب حسن روحانی در تعیین سیاست خارجی، دفاعی و هسته ای که برای آمریکا اهمیت زیادی دارد، قدرت چندانی ندارد.

به مردم ایران گوش کنید. ماه‌ها است که ایرانیان بی شماری در خیابان ها علیه رژیم شعار می دهند و خواهان پایان حکومت شده اند: «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا.»

منتقدان سیاست ترامپ در برابر ایران همچنین مدعی اند که کارزار فشار آمریکا باعث می شود، مردم ایران پشت رژیم قرار گرفته و حمایت واشنگتن را رد کنند.

ادامه اعتراضات در ایران نشان می دهد که این استدلال غلط است و بر برداشتی اشتباه از رخدادها در صحنه بنا گذاشته شده است. تظاهراتی که از دی ماه گذشته در اعتراض به مشکلات اقتصادی و کمبود آب شروع شد، کماکان به دلیل فساد و بی کفایتی رژیم به اشکال مختلف ادامه دارد. ایرانی ها می دانند سیاست های شکست خورده رژیم عامل مشکلات اقتصادی آن ها است، نه ایالات متحده. ناآرامی ها در ایران در نگاه نهایی سیاسی است. برای همین بسیاری از شعارهای مردم از مشکلات اقتصادی به «مرگ بر دیکتاتور» تبدیل می شود.

بخش عمده ای از جامعه ایران از جمله طبقه کارگر و حاشیه نشین که قاعدتا باید پایگاه اجتماعی حامی رژیم باشند، خواهان پایان جمهوری اسلامی اند، نه اصلاح آن. این وضع از زمانی که آمریکا توافق هسته ای را ترک کرده، تغییری نکرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG