لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۳

گزارش وال استریت جورنال از ماجرای «تام و جری» و خامنه ای


منبع: روزنامه وال استریت جورنال

رژیم مذهبی ایران ممکن است با چالش های اقتصادی فراتر از تصور روبرو باشد؛ این چالش ها ممکن است شامل کمبود استعاره های معاصر هم بشود.

آیت الله خامنه ای مقاومت خود در برابر آمریکا را با ارجاع به ماجراهای تام و جری، موش و گربه ی معروف در فرهنگ عمومی آمریکا، بیان کرد و گفت تمام نقشه های آمریکا «مثل گربه معروف داستان تام و جری باز هم شکست خواهد خورد».

رادیو فردا گزارش داد که این بخش از گفته های خامنه ای در پوشش تلویزیون دولتی از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی نبود ولی در وبسایت رسمی او به انگلیسی منتشر شده است.

مجموعه کارتونی تام و جری ۷۸ سال پیش بر مبنای داستان یک موش نترس که مرتب از پس گربه ای بزرگ بر می آید، ساخته شد.

این تشبیه رهبر جمهوری اسلامی از این جهت جالب است که او اغلب نسبت به خطرات نفوذ آمریکا بر فرهنگ ایران هشدار می دهد. هر چند شباهت هایی در این مقایسه وجود دارد، اما ایرادهایی هم در این تشبیه دیده می شود. جری در فرهنگ عمومی ایالات متحده یک میهن پرست است.

تصور این امر مایه آرامش خاطر است که آیت الله مانند بسیاری از آمریکایی ها از تماشای مجموعه کارتونی کلاسیک «هانا-باربرا» در جوانی لذت برده است. البته رژیم آیت الله مردم ایران را از دیدن کارتون های جدید محروم کرده و آن چه در تلویزیون حکومتی ایران به نمایش در می آید اصلا جذاب نیست.

رژیم ایران از تلویزیون برای شناسایی معترضین تظاهرکننده استفاده می کند.

گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ از زندانی شدن ۲۷ ژورنالیست و بازداشت ۹۴ کاربر اینترنتی که عمدتا کاربر تلگرام بوده اند، خبر می دهد.

وزارت ارشاد جمهوری اسلامی نهایت تلاش خود را می کند که این مسائل گزارش نشود. اما رژیم همچنان باید نگران مخالفان بیرون از زندان ها باشد.

بنیاد دفاع از دموکراسی ها اخیرا در گزارشی نوشت اقتصاد ایران در بحران است، نرخ تورم رو به فلک گذاشته است، بانک ها در تلاطم اند، ایرانیان روزانه علیه بی کفایتی رژیم، فساد و ماجراجویی خارجی اعتراض می کنند و واحد پول در حال سقوط است.

امید می رود تام و جری سال ها پس از به فراموشی سپرده شدن خامنه ای در خاطره ها بماند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG