لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

واشنگتن در پی ائتلافی جهانی علیه تهران است


گزارشی از تایمز اسرائیل

وزارت خارجه آمریکا می گوید واشنگتن پس از خروج از برجام خواهان ایجاد یک «ائتلاف» جهانی علیه رژیم تهران و «فعالیت های بر هم زننده ثبات» از سوی آن کشور است.

جزئیات این طرح روز دوشنبه در نخستین سخنرانی عمده مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، که ماه پیش کار خود را آغاز کرد، ارائه خواهد شد.

هدر نائرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، می گوید: «ایالات متحده برای تشکیل یک ائتلاف سخت تلاش خواهد کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه می گوید هدف «گردهم آوردن کشورهای بسیاری از سراسر جهان حول یک هدف مشخص در نگاه به ایران از لنزی واقع بینانه تر است» که شامل «تمام فعالیت های برهم زننده ثبات» ایران باشد که «نه تنها تهدیدی برای منطقه بلکه برای کل جهان است».

نائرت تاکید کرد این ائتلافی «ضد ایران» نخواهد بود زیرا ایالات متحده بر خلاف رژیم و «اقدامات بد» آن «محکم پشت» مردم ایران ایستاده است.

این ائتلافی مشابه ائتلاف بین المللی علیه داعش در سوریه و عراق خواهد بود.

ائتلاف ضد داعش که سال ۲۰۱۴ کار خود را آغاز کرد، شامل ۷۵ کشور یا نهاد است که علیه جهادیون دست به مداخله نظامی زدند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره که آیا ائتلاف پیشنهادی علیه رژیم ایران مولفه ای نظامی هم خواهد داشت یا خیر، اظهار نظری نکرد.

وزارت خارجه آمریکا این هفته برای حدود ۲۰۰ دیپلمات خارجی تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از برجام و گام های بعدی را توضیح داد.

نائرت درباره تمایل کشورهای اروپایی به پیوستن به این ائتلاف پیشنهادی جدید گفت بسیاری از متحدان آمریکا «کاملا مطلع هستند» و بر روی اقدامات ایران «چشم نبسته اند».

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG