لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

دیدگاه| کره شمالی، ایران و عراق سه چالش بزرگ پیشروی دولت ترامپ


ایران با سپاه قدس زیر نظر قاسم سلیمانی در عراق و سوریه نقش دارد.
ایران با سپاه قدس زیر نظر قاسم سلیمانی در عراق و سوریه نقش دارد.

یادداشتی در وبسایت روزنامه وال استریت جورنال از کارل روو، مشاور پیشین پرزیدنت جرج بوش و سازمان دهنده کمیته اقدام سیاسی موسوم به «آمریکن کراس روودز»

جهان چالش هایش را برای آماده شدن سیاستگذاران به تعویق نمی اندازد. مایک پمپئو سه هفته پیش برای مقام وزیر خارجه آمریکا سوگند یاد کرد و جان بولتون در ردای مشاور امنیت ملی دو هفته و نیم قبل از او پا به کاخ سفید گذاشت. این دو تازه وارد به همراه پرزیدنت ترامپ، با چالش های عظیمی در سیاست خارجی روبرو هستند که مانند قطار باربری یکی پس از دیگری به سرعت سر می رسد.

وقتی پرزیدنت ترامپ، مایک پمپئو و جان بولتون در ۱۲ ژوئن وارد سنگاپور می شوند، بهتر است طرحی داشته باشند که طی آن اختلافی میان آمریکا و کره جنوبی نباشد و تا زمانی که نتایج مذاکرات قطعی نشود پیونگ یانگ مشمول معافیت از تحریم نشود. این سه آمریکایی باید با اصرار بر اهدافی قطعی و راه هایی روشن برای اجرای آن، جبهه ای واحد را نشان بدهند.

در مورد ایران، اگر دولت ترامپ بتواند از طریق ماکرون، می و مرکل ایران را به پذیرش بازرسی های «هر زمان هر کجا»، پایان دادن به غنی سازی اورانیوم و توقف برنامه های موشکی مجاب کند، آمریکا باید با خشنودی به آن توافق پایبند باشد. اگر توافقی حاصل نشود اوضاع بدتر خواهد شد.

در عراق، آمریکا با توجه به پیروزی جناح مقتدی صدر در انتخابات مجلس آن کشور تمام تلاش اش را باید معطوف این کند که بغداد از افراط گرایی و مدار ایران دور شود.

اگر پمپئو و بولتون بتوانند پرزیدنت ترامپ را در این سه چالش به موفقیت برسانند، جهان مدیون آن ها خواهد بود. اگر شکست بخورند، بی ثباتی و خشونت می تواند ادامه پیدا کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG