لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۰

دیدگاه| کاخ سفید طرحی را برای کمک به مردم ایران در مخالفت با رژیم بررسی می کند


the white house building
the white house building

گزارشی از ادم کردو در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

طرحی سه صفحه ای در میان اعضای شورای امنیت ملی کاخ سفید دست به دست می شود که بیانگر یک استراتژی دموکراتیک است و از طریق آن دولت ترامپ می تواند به شکلی فعال به مردم شدیدا ناراضی ایران کمک کند تا رژیم تندرو حاکم را سرنگون کنند.

این طرح توسط «گروه مطالعات امنیتی» نوشته شده که اندیشکده ای نزدیک به مقام های ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید از جمله جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور است. هدف از این طرح تغییر شکل سیاست خارجی دیرین آمریکا در برابر ایران با تاکید مشخص بر تغییر رژیم است. دولت باراک اوباما با این سیاست مخالف بود و زمانی که اعتراضات مردمی در ایران در سال ۱۳۸۸ خیابان ها را فراگرفته بود کاخ سفید تصمیم گرفت در آن نقشی ایفا نکند.

این طرح جدید از تکیه بر مداخله نظامی کاسته و در عوض به یک رشته تحرکات برای جسارت بخشیدن به مردم ایران نگاه دارد که به شکل فزاینده ای از جمهوری اسلامی و سرمایه گذاری سنگین اش در ماجراجویی های نظامی در سراسر منطقه خشمگین هستند.

در این طرح قید شده است: «مردم عادی ایران از رکود اقتصادی رنج می برند، در حالی که رژیم ثروت کشور را برای جنگ های توسعه طلبانه به خارج می فرستد و حساب های بانکی ملاها و فرماندهان سپاه پاسداران پر از پول می شود. این امر موجب تظاهراتی قابل توجه در ماه های اخیر در سراسر ایران شده است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG