لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۲

بلومبرگ: پسر بیل گیتس ایران در پرونده تحریم های ایران در آمریکا بازداشت شد


گزارشی از کریستیان برتلسن در بلومبرگ

دادستان های آمریکا تاجری را که پسر بیل گیتس ایران توصیف می کنند بدون امکان سپردن وثیقه در زندان نگاه داشتند. علی صدر هاشمی نژاد، ۳۸ ساله، روز چهارشنبه در دادگاه، اتهام دور زدن تحریم های آمریکا و ۱۱۵ میلیون دلار پولشویی از طریق بانک های آمریکایی را رد کرد.

هاشمی نژاد برای آزادی موقت خود پیشنهاد کرد میلیون ها دلار پول نقد و سند ملکی در آمریکا وثیقه بگذارد و دستبند الکترونیکی برای ردیابی به دست ببندد، ولی قاضی باربارا موزز به دلیل خطر بالای فرار او این وثیقه هنگفت را نپذیرفت.

علی صدر هاشمی نژاد روز نوزدهم مارس هنگام ورود به واشنگتن دستگیر و به شش فقره جرم از جمله توطئه، تقلب بانکی، گریز از تحریم و پولشویی متهم شد. او سپس به نیویورک منتقل شد. دادستان ها در نیویورک صدر هاشمی نژاد را متهم کرده اند که با استفاده از شبکه ای از شرکت های صوری و حساب های بانکی در سوئیس و ترکیه ترتیبی می داد تا پرداخت های دلاری از یک شرکت انرژی در ونزوئلا به یک شرکت عمرانی متعلق به خانواده اش در تهران برسد.

«استراتوس گروپ»، شرکت خانوادگی او، قراردادی برای ساخت هفت هزار واحد مسکونی به ارزش بیش از ۴۷۵ میلیون دلار تنظیم کرده بود. متیو لاروش، دادستان منهتن نیویورک، در جلسه رسیدگی دادگاه گفت شرکت طرف قرارداد برای ساختمان سازی «پی دی وی اس ای»، شرکت ملی نفت ونزوئلا، بوده و پرداخت های آن به «استراتوس گروپ» از حسابی بانکی در پرتغال صادر می شد.

به گفته لاروش، پرداخت ها از طریق آمریکا پولشویی می شد زیرا «استراتوس» می خواست دلار دریافت کند. ایمیل های به دست آمده در تحقیقات تعمد صدر هاشمی نژاد در دور زدن تحریم ها را تائید می کند. «استراتوس گروپ» توسط پدر علی صدر هاشمی نژاد تاسیس شد که دادستان ها او را «بیل گیتس ایران» عنوان می کنند.

دادستان ها و وکلای مدافع همچنین تائید کردند که صدر مالک «بانک پیلاتوس» در مالت است که تحت تحقیقات به اتهام پولشویی قرار دارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG