لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

حسن نیت و توافق اتمی


نزدیک شش ماه از اجرای توافق اتمی بین ایران، اتحادیه اروپا و کشورهای ۱+۵ – برجام – می گذرد. مقامات آمریکایی گفته اند ایران تا کنون به تعهداتش بر اساس توافق پای بند بوده است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت ایالات متحده نیز چنین بوده است. تحریم هایی را که گفته بود لغو خواهد کرد برداشته است، و در کلام و کردار ایمان به این کوشش را کاملا حفظ کرده است: "در حقیقت، من شخصا از شرایط لازم برای لغو تحریم ها فراتر رفته ام و با بانک ها و بازرگانانی که پس از چند سال تحریم مایل نیستند بدون شناخت کامل آنچه مجاز هستند، یا نیستند، انجام دهند پیش بروند، تماس گرفته ام."

پیشتر در اوائل ژوئن، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت "باقیمانده های روانی" تحریم های مرتبط با برنامه اتمی، که پیش از اجرای برجام برجا بود، هنوز تاثیر بازدارنده ای بر بازرگانی دارد، و واشنگتن باید برای برطرف ساختن این تاثیر کار بیشتری انجام دهد. جان کربی سخنگوی وزارت خارجه تکرار کرد که آمریکا مانع بازرگانی مشروع با ایران نیست و نخواهد بود.

او گفت آنچه ممکن است به رفع برخی از این باقیمانده های روانی کمک کند، این خواهد بود که ایران فعالیت های بی ثبات کننده خود را متوقف سازد. آنچه بازرگانان را بی میل می کند نبود کوشش آمریکا نیست، بلکه آنها وقتی حمل موشک برای حزب الله و حمایت از گروه های تروریستی را می بینند، ناراحت می شوند.

جان کری گفت آمریکا برای مقامات ایران روشن ساخته است که در آنچه می تواند برای تشویق بازرگانی با ایران انجام دهد، حدودی وجود دارد. اما هرکجا لازم باشد توضیح خواهد داد، و افزود "اگر قرار است معاملاتی در آینده داشته باشیم، یا اگر خواهان حسن نیت در مذاکراتی که جای دیگر انجام می دهیم هستیم، برای ما مهم است آن را در اجرای این توافق نشان دهیم."

XS
SM
MD
LG