لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۴

کوشش دو جوان آمریکایی و ایرانی برای نزدیکتر شدن مردم دو کشور


آرشیو
آرشیو

دو مرد جوان آمریکایی وایرانی سعی دارند با نادیده گرفتن ملاحظات سیاسی، موجبات صلح و آشتی بین مردم دو کشور را فراهم آورند.

آنها، که نشریه «نوادا اپیل» به شرح ماجرا و هدفشان پرداخته است، ریک گان و محمد تاجران نام دارند. هر دو سوار بر دوچرخه جهان را دور می زنند، و در مسیر خود مردم را به صلح و دوستی دعوت می کنند.

یکی مسلمانی مومن است و دیگری به گفته خودش هیچ ارتباط واقعی با مذاهب سازمان یافته ندارد. اما از طریق یک دوستی نامحتمل، با ارتباطی انسانی که سیاست های ملی را دور می زند، ومجموعه ای از شباهت هایی که در پوسته اختلافات مصنوعی رخنه می کند، سعی دارند صلح بین مردم دو کشوری را که سال ها دشمن یکدیگر بوده اند پیش ببرند.

نخستین تماس بین گان و تاجران زمانی برقرار شد که او سعی داشت با دوچرخه از خاورمیانه بگذرد و وارد ایران شود. اما موفق نشد. در این میان، گان، وب سایت تاجران را پیدا کرد که نشان می داد او نیز با دوچرخه جهان را دور می زند و در راه خود برای صلح درخت می کارد. این شباهت ماموریت موجب شد گان با تاجران تماس بگیرد. از طریق ایمیل به نامه نگاری پرداختند. یک سال بعد تاجران پیشنهاد کرد آنها در مالزی ملاقات کنند.

دو مرد مالزی را ۱۰ روز با دوچرحه زیر پا گذاشتند. گان، تاجران را مردی به شدت وطن پرست، صلح دوست و مخالف خشونت دید. مردی خوش قلب با روحیه ای مهربان، دوست سنی ها و اسرائیلی ها، پای بند به حرف هایش و کسی که می خواست جهان را مکانی متفاوت بسازد.

تاجران برای گان توضیح داد به اعتقاد او خدا در مسجد نیست، همه جا حضور دارد.

گان سرانجام توانست برای شرکت در همایشی به جزیره کیش برود. آن رویداد جلسه سالانه گفت و گوی مشهور به TED بود که چند روز پس از رسیدن شش قدرت عمده جهان و ایران به یک تفاهم در مورد برنامه اتمی ایران تشکیل شد. گان و تاجران درباره اهمیت صلح و امکان دوستی بین مردم دو کشور سخن گفتند.

در کیش، در برابرحدود ۷۰۰ نفر،گان و تاجران از مردم خواستند به این واقعیت توجه کنند که امکان تماس بین مردم کشورهایی که با یکدیگر در مجادله هستند وجود دارد.

برای آینده، گان و تاجران، قصد دارند به کار از طریق پروژه «چرخ های تغییر» ادامه دهند. گان می خواهد به ایران سفر کند و تاجران مایل است به آمریکا بیاید. اما آنها ویزا نگرفته اند.

با این حال، گان بر این باور است که روزی در ایران دوچرخه سواری خواهد کرد و تاجران فرصت خواهد یافت از آمریکا دیدن کند.

XS
SM
MD
LG