لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۲

کلینتون و قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی


هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز 13 سپتامبر - 23 شهریور - با اکثریت آرا قطعنامه ای تصویب کرد که از ایران می خواهد به تعهدات بین المللی خود در ارتباط با برنامه اتمی عمل کند.
31 کشور ، از جمله روسیه و چین، قطعنامه را که از ادامه سرپیچی ایران از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، که از آن می خواهد غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد ابراز نگرانی می کند، تصویب کردند. کوبا تنها کشوری بود که علیه قطعنامه رای داد. مصر، اکوادور، و تونس رای ممتنع دادند.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در بیانیه ای گفت قطعنامه " به روشنی نگرانی های جامعه بین المللی از برنامه اتمی ایران را منعکس می کند." او گفت : ایران باید گام های قاطع برای برطرف ساختن نگرانی ها بردارد، و باید کاملا و بی درنگ در باره تمام مسائل معوق با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند. ما از قاطعیت جامعه بین المللی که روشن می کند ایران مسئولیت دارد تعهدات بین المللی خود را رعایت کند، به تعهداتش به آژانس بین المللی انرژی احترام بگذارد، و صلحجویانه بودن مقامصد خود را ثابت کند، استقبال می کنیم."
کلینتون همچنین جامعه بین المللی را برای کاهش عمده درآمدهای نفتی ایران که ، به گفته او، " هزینه های نه فقط برنامه اتمی بلکه حمایت از تروریسم و فعالیت های بی ثبات کننده در منطقه و در سراسر جهان را تامین می کند" ، سپاسگزاری کرد.
کلینتون اعلام داشت امریکا بر اساس ماده 1245 قانون مجوز دفاع ملی ، مصوبه 2012، استثنائات از تحریم های ایران را برای ژاپن و 10 کشور اروپایی که خرید نفت از ایران را در حدی قابل ملاحظه کاهش داده اند تجدید کرده است.
کلینتون یادآور شد از اول ژّوئیه، اتحادیه اروپا ممنوعیت کامل واردات نفت خام و فراورده های نفتی ایران را به اجرا گذاشته ، و اقدامات فراگیری را که در واکنش به خودداری ایران از رعایت تعهدات اتمی بین المللی خود انجام داده است تقویت کرد. کلینتون گفت ژاپن نیز گام های مهمی برای کاهش خرید نفت خام از ایران برداشته است که با توجه به چالش های فوق العاده ای که از نظر تامین انرژی در پی فاجعه نیروگاه اتمی فوکوشیما با آن روبرو است، به ویژه ارزشمند است.
هیلاری کلینتون گفت همکاری گسترده جامعه بین المللی با قانون تحریم های امریکا به کاهش درآمدهای نفتی ایران و منزوی ساختن بانک مرکزی از سیستم بین المللی منجر شده است . او گفت: ما فشار بسیار زیادی بر رژیم ایران وارد کرده ایم، و به کار با شریکان خود برای افزایش فشار ادامه خواهیم داد تا ایران به تعهدات بین المللی خود عمل کند.
XS
SM
MD
LG