لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

یک گروه فناوری اطلاعات از پمپئو خواست برای آزادی «زاکا»، ایران را تحت فشار بگذارد


نزار زاکا شهروند لبنانی دارای اجازه اقامت دائم در آمریکا است که از سپتامبر ۲۰۱۵ در ایران زندانی بوده است.
نزار زاکا شهروند لبنانی دارای اجازه اقامت دائم در آمریکا است که از سپتامبر ۲۰۱۵ در ایران زندانی بوده است.

گزارشی از سوزان کربتری در واشنگتن فری بیکن

«اتحاد جهانی فناوری اطلاعات و خدمات» موسوم به «ویتسا»، کنسرسیوم انجمن صنایع فناوری اطلاعات در ۸۳ کشور سراسر جهان، در نامه ای به وزیر خارجه آمریکا تقاضا کرده است تا او شخصا برای آزادی نزار زکا مداخله کند. زکا شهروند لبنانی دارای اجازه اقامت دائم در آمریکا است که از سپتامبر ۲۰۱۵ در ایران زندانی بوده است.

این گروه در نامه ای که بیستم سپتامبر نوشته شده است می گوید: «ویتسا با احترام، درخواست می کند شما شخصا در تعامل با رهبری ایران، بر مبنای انسان دوستی و اخلاق، آزادی نزار را به دست بیاورید. ما همچنان دولت شما را ترغیب می کنیم در نشست شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد حبس آقای زکا و دیگر شهروندان و افراد دارای اقامت دائم آمریکا را به محکم ترین شکل ممکن محکوم کنید.»

رئیس این گروه یادآوری می کند که چگونه مایک پمپئو زمانی که نماینده کنگره بود در اکتبر ۲۰۱۶ در صحن مجلس از زکا حمایت کرد: «متشکریم آقای وزیر. ما از کمک های مداوم شما در این مساله مهم بسیار سپاسگزاریم و از دریافت هر گونه بازخوردی از دفتر شما استقبال می کنیم.»

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید دولت ترامپ همچنان عمیقا نگران گزارش ها درباره نزار زکا است که به شکلی ناعادلانه در ایران زندانی شده است: «ما کماکان معتقدیم او باید در اسرع وقت آزاد شده و اجازه پیدا کند به خانه اش برگردد.»

این سخنگو نگفت آیا وزیر خارجه آمریکا از اجلاس این هفته مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای فشار در راستای آزادی زکا و دیگر زندانی های آمریکایی شامل شی یو وانگ، فارغ التحصیل دانشگاه پرینستون، و باقر و سیامک نمازی استفاده خواهد کرد یا نه.

شهیندخت مولاوردی، مشاور رئیس جمهور ایران در امور حقوق بشر که در دولت اول روحانی معاون رئیس جمهور در امور زنان بود و از نزار زکا برای شرکت در کنفرانسی در تهران دعوت کرده بود اخیرا در مصاحبه ای گفت ایران در مورد زکا اشتباه کرده است.

در حال حاضر ۱۵ زندانی از کشورهای غربی در ایران زندانی هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG