لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

رویترز: دلایلی که نشان می دهد ایران پشت حملات موشکی علیه ناوگان آمریکایی در یمن نیست


خبرگزاری رویترز از شدت درگیری ها در یمن خبر می دهد و می نویسد که نیروی دریایی آمریکا در تلافی موشک پرانی حوثی های تحت حمایت ایران در یمن به ناوگان آمریکایی، حملات موشکی را علیه مواضع حوثی ها انجام داده است.

همزمان گفته می شود که ایران کشتی های خود را به آبهای یمن گسیل کرده است. گزارش تحلیلی رویترز حاکی است که این تحرکات ایران، آمریکا و عربستان سعودی را در خطر رویارویی مستقیم قرار داده است.

پس از آن که دو کشتی آمریکا در نزدیکی تنگه باب المندب هدف حملات نافرجام قرار گرفت، ایالات متحده به علیه مرکز راداری حوثی ها عملیاتی انجام داد. حمله سوم موشکی علیه نیروهای آمریکایی در آخر هفته اخیر هنوز تحت بررسی و پژوهش است.

موشک ها از مناطق تحت کنترل حوثی های یمن در شمال این کشور علیه کشتی های آمریکایی شلیک شد اما هنوز مشخص نیست از سوی کدام گروه بوده است. شورشیان حوثی می گویند این حمله از سوی آنان نبوده است. حمله تلافی جویانه آمریکا با انتشار گزارشی در خبرگزاری ایرانی تسنیم مصادف شد که از اعزام کشتی های نظامی ایران به آبهای یمن خبر می داد.

به نوشته رویترز، زمان انتشار گزارش تسنیم که به سپاه پاسداران نزدیک است، این پیام را می رساند که این اقدام ایران در پاسخ به حملات آمریکا بوده و حملات آمریکا علیه حوثی ها می تواند منجر به مداخله بیشتر ایران در یمن شود.

اما این خبرگزاری در ادامه می گوید کشتی های الوند و بوشهر برای گشت زنی ضد دزدان دریایی به خلیج عدن و سپس سومالی و تانزانیا رفتند و مهمتر آن که این دو کشتی ایرانی در پنجم اکتبر، هشت روز قبل از آن که تسنیم آن را اعلام کند اعزام شده بودند.

رویترز می گوید زمانی که آمریکا آماده پاسخ به حمله موشکی حوثی ها می شد، گزارش تسنیم منتشر شد که رفتاری شناخته شده از سوی جناح محافظه کار ایران است. به علاوه تهران که همواره از آمریکا می خواهد تا منطقه را ترک کند، مشخصا به دنبال پرهیز از رویارویی با نیروهای آمریکایی است. با آن که موضعگیری ایران بویژه از سوی طیف تندرو و سپاه پاسداران بر توان ایران در مقابله با واشنگتن تاکید دارد اما مقامات ایرانی این را نبردی محکوم به شکست برای خود می بینند.

رویترز می گوید ایران نمی خواهد در یمن گیر بیفتد بویژه وقتی که گمان می کند تلاش هایش برای آن که نشان دهد یک شریک منطقه ای برای واشنگتن است، دارد به ثمر می رسد.

پس از آن که ریاض به حمله به یک مجلس عزا در صنعا و بی تعهدی به قوانین اجباری اعتراف کرد، واشنگتن در حال بررسی حمایت خود از عربستان سعودی است. در این حمله در هشتم اکتبر ۱۴۰ غیرنظامی کشته شدند.

این بررسی مناسبات می تواند مشارکت کمتر آمریکا در جنگ یمن را به دنبال داشته باشد و این همان چیزی است که ایران می خواهد. رویترز می گوید ایران بر حملات موشکی به کشتی های آمریکایی که مداخله ایران و آمریکا در یمن را بیشتر کند، چشم نمی بندد.

به نوشته این خبرگزاری شاید حوثی ها بدون اطلاع ایران دست به موشک پرانی زده باشند.

از سوی دیگر یمن اولویت ایران نیست و تهران بیشتر نگران عراق و سوریه است.

همچنین واشنگتن مایل به کاهش حمایت از سعودی در این درگیری است و تمایلی هم به مداخله بیشتر ایران در یمن ندارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG