لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

نامه ۱۲۰ فعال دانشگاهی و حقوق بشری برای آزادی پژوهشگر آمریکایی از ایران


«ژیو وانگ» دانشجوی آمریکایی زندانی در ایران به همراه همسر و فرزندش، پیش از دستگیری
«ژیو وانگ» دانشجوی آمریکایی زندانی در ایران به همراه همسر و فرزندش، پیش از دستگیری

۱۲۰ فعال ایرانی‌تبار دانشگاهی و حقوق بشر در نامه ای به سازمان ملل متحد خواهان آزادی فوری «ژیو وانگ» پژوهشگر آمریکایی زندانی در ایران شدند.

آقای وانگ در تابستان ۲۰۱۶ توسط ماموران اطلاعاتی در ایران بازداشت و یکسال بعد به اتهام جاسوسی به مجازات ده سال حبس محکوم شد.

شیرین عبادی، از برندگان جایزه صلح نوبل و دیگر فعالان برجسته حقوق بشر و دانشگاهی از جمله امضا کنندگان این نامه به کار گروه بازداشت های خودسرانه سازمان ملل متحد هستند که پیشتر اتهام ها علیه وانگ را بی اساس خوانده و خواهان آزادی فوری این پژوهشگر دانشگاه پرینستون شده بود.

امضا کنندگان این نامه همچنین اتهام جاسوسی علیه آقای وانگ را بی پایه و اساس خوانده و انگیزه بازداشت و حبس او را باجگیری و یا مبادله احتمالی با عوامل زندانی حکومت اسلامی ایران در آمریکا توصیف کرده اند.

ژیو وانگ دانشجوی دانشگاه پرینستون است که برای تحقیقات بر روی دوره قاجار با مجوز مقامات به ایران سفر کرد اما بعد دستگیر شد.

به جز وانگ، دست‌کم سه آمریکایی دیگر به نام های سیامک و باقر نمازی، کارن وفاداری نیز به اتهامات مشابه توسط جمهوری اسلامی زندانی شده اند. همچنین باب لوینسون سالها پیش در ایران ناپدید شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG