لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

آمریکا یک تبعه ترکیه را به دلیل دور زدن تحریم‌های ایران تحریم کرد


ساختمان وزارت خزانه‌داری ایالات متحده
ساختمان وزارت خزانه‌داری ایالات متحده

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده یک تبعه کشور ترکیه را به دلیل دور زدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران تحریم کرد.

در بیانیه خزانه‌داری آمریکا که عصر پنجشنبه منتشر شد، نام این فرد «اورن کایاکران» اعلام شد که مدیر شعبه شرکت آمریکایی «کلمورگن» در ترکیه بوده است.

«اداره کنترل دارایی های خارجی» می گوید «اورن کایاکران» ، شهروند ترکیه و مدیر موسسه تابع یک شرکت آمریکایی که قوانین تحریم را در ارتباط با ایران نقض کرده و موارد نقض را پنهان کرده، هدف تحریم قرار داده است.

«سیگال مندلکر» معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، می گوید: «وزارت خزانه داری آمریکا، کایاکران را نه فقط برای نقض عامدانه تحریم های آمریکا علیه ایران، بلکه برای دستور دادن به کارکنان به منظور سرپوش گذاشتن بر این اقدامات تحریم می کند. این نخستین بار است که اداره کنترل دارایی های خارجی یک فرد را به عنوان تبعه خارجی «تحریم گریز» هدف قرار می دهد و نشانگر تغییر در چگونگی مقابله ما با این اقدامات فریبکارانه است. این اقدام هشداری آشکار است که هر فردی در جایگاه مسئول یا مدیر که به کارکنان اش دستور ارائه خدمات، جعل اسناد، تقلب یا مانع تراشی در برابر تحقیقات نقض تحریم را بدهد، در معرض خطر شخصی جدی قرار می گیرد.»

در نتیجه اقدام امروز، تمام مبادلات یا معاملات مستقیم یا غیرمستقیم با کایاکران شامل کالا، خدمات یا فناوری ایالات متحده یا اشخاص آمریکایی در هر کجا ممنوع است. نهادهای مالی آمریکا باید پرداخت های مرتبط با کایاکیران را متوقف کنند.

«اداره کنترل دارایی های خارجی»، کایاکران را برای شش مورد نقض تحریم های آمریکا علیه ایران هدف گرفته است. کایاکران بین ژوئیه ۲۰۱۳ تا ژوئیه ۲۰۱۵ مدیرعامل یک شرکت ترکیه ای بود که محصولات کنترل حرکت را وارد، توزیع و نصب می کند. شرکت ترکیه ای در مارس ۲۰۱۳ به مالکیت یک شرکت آمریکایی درآمده و از این رو مشمول مقررات تحریم های آمریکا علیه ایران می شد.

با وجود تلاش های گسترده شرکت آمریکایی تامین کننده این محصولات، کایاکیران در مقام مدیرعامل شرکت ترکیه ای به کارکنانش دستور می داد به ارائه خدمات به دستگاه های نصب شده در ایران ادامه بدهند. کارکنان تهدید شده بودند در صورت سرپیچی از سفر به ایران به منظور ارائه خدمات اخراج خواهند شد و به محض بازگشت از ایران دستور می گرفتند اسناد شرکت را جعل کرده و مقصد سفرشان را به جای کار تعطیلات عنوان کنند.

کایاکران به طور منظم و با تقلب برای شرکت آمریکایی تائید می کرد که هیچ محصول و خدماتی به ایران ارائه نمی شود. مسئله زمانی آشکار شد که یکی از کارمندان از طریق شرکت آمریکایی شکایتی را در اکتبر ۲۰۱۵ پیگیری کرد.

کایاکران به محض اطلاع از تحقیقات داخلی شرکت، شروع به مانع تراشی کرد و به کارکنان شرکت ترکیه ای دستور داد تمام ارجاعات به ایران را از سوابق شرکت پاک کنند و وکلای شرکت آمریکایی را گمراه کرد. دست آخر، کایاکران درصدد پاک کردن ایمیل ها به ایران برآمد.

شرکت آمریکایی با وجود مانع تراشی های کایاکران تحقیقات اش را تکمیل و با اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا همکاری کاملی انجام داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG