لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۸

هشدار پرزيدنت ترامپ: اگر ایران حمله کند، ایالات متحده ۵۲ سایت در داخل ایران را هدف قرار خواهد داد


رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید هرگونه حمله جمهوری اسلامی به آمریکا یا منافع ایالات متحده با واکنش سخت واشنگتن روبرو خواهد شد و ۵۲ مکان در ایران هدف قرار خواهد گرفت.

پرزیدنت دونالد ترامپ شنبه شب ۱۴ دی در چند توئیت نوشت: «ایران بسیار گستاخانه و به انتقام‌ این که ما جهان را از شر رهبر تروریست‌شان خلاص کردیم، از هدف قرار دادن برخی منافع آمریکا صحبت می‌کند. او که به تازگی یک آمریکایی را کشته و چند نفر دیگر را به سختی مجروح کرد، در طول زندگی خود افراد بسیار زیادی - از جمله اخیرا صدها تن از معترضان ایرانی - را کشته بود.»

وی افزود: «او [قاسم سلیمانی] به سفارت ما حمله کرده بود و در حال آماده شدن برای حمله به برخی نقاط دیگر بود. ایران سالیان سال فقط مشکل‌آفرین و دردسر‌ساز بوده است. این را به عنوان یک هشدار تلقی کنید: اگر ایران به هر آمریکایی یا به منافع آمریکا حمله کند، ما به ۵۲ مکان در داخل ایران (به نشانه ۵۲ آمریکایی که ایران سال‌ها پیش به گروگان گرفته بود) حمله خواهیم کرد که برخی از آنها در سطح بسیار عالی و برای ایران و فرهنگ ایرانی مهم هستند، و آن اهداف و خود ایران بسیار سریع و بسیار شدید هدف قرار خواهند گرفت. آمریکا دیگر نمی‌خواهد تهدید شود.»

پرزیدنت ترامپ در ادامه و در توئیت‌هایی دیگر نوشت: «آنها به ما حمله کردند و ما نیز در پاسخ آنها را هدف قرار دادیم. اگر آنها بار دیگر حمله کنند - که قویاً به آنها توصیه می‌کنم چنین کاری نکنند - با چنان‌ شدتی به آنها ضربه می‌زنیم که تاکنون چنین‌ ضربه‌ای نخورده باشند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: «ایالات متحده به تازگی دو هزار میلیارد دلار هزینه تجهیزات نظامی کرده است. ما بزرگترین و با فاصله زیاد بهترین [قدرت نظامی] در جهان هستیم. اگر ایران‌ به یک‌ پایگاه [نظامی] آمریکا و‌ یا به هر آمریکایی حمله کند، تجهیزات تازه و‌ عالی‌مان را ... آن هم‌ بدون هیچ تاملی، به سوی آنها روانه می‌کنیم‌!»

وزارت دفاع ایالات متحده ۱۳ دی ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد حمله‌ای که بامداد جمعه به کشتن قاسم سلیمانی در عراق منجر شد، به فرمان دونالد ترامپ رئيس جمهوری ایالات متحده آمریکا اجرا شد.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در یک پیام ویدئویی گفت که دستان قاسم سلیمانی به خون آمریکایی‌ها، آلوده بود و افزود: دورویی رژیم حاکم بر ایران به حدی است که به خانواده کسانی که کشته اجازه سوگواری نمی‌دهد ولی برای قاسم سلیمانی سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۱۴ دی ماه و در این پیام ویدئویی با زیرنویس فارسی گفت: دستان سلیمانی به خون آمریکایی‌ها آلوده بود. او کشتار بیش از ۶۰۰ نیروی آمریکایی که در عراق خدمت می‌کردند را فرماندهی کرد. نیروهایی که فقط مشغول کمک به مردم عراق بودند تا بتوانند در کشورشان به صلح و رفاه برسند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما اطلاعات جامعی داشتیم مبنی بر این که سلیمانی در تدارک یک حمله قریب‌الوقوع برای کشتن تعداد زیادی آمریکایی بود و ممکن بود تعداد کشته‌ها به صدها تن برسد. آن‌چه ما کردیم، جان بسیاری را نجات دارد. جان همان‌هایی که سلیمانی مصمم به کشتنشان بود.

این مقام دولت پرزیدنت ترامپ یادآوری کرد: همین ماه نوامبر، سلیمانی سرکوب ظالمانه معترضان ایرانی توسط رژیم آن کشور در ایران را هماهنگ کرد که به کشته شدن بیش از یک هزار و ۵۰۰ معترض و بازداشت بیش از هفت هزار تن دیگر از آن‌ها منتهی شد. من این‌جا در وزارت خارجه در سخنرانی ‌‌ام در روز ۱۹ دسامبر پیرامون حقوق بشر در ایران از پویا بختیاری، یکی از معترضان قربانی نام بردم. بعد از سخنرانی‌ام، پدر و مادر او از من تشکر کردند که از پسرشان یاد کرده‌ام آن‌هم بعد از آن‌که رژیم کوشید تا یاد او را پاک کند. متاسفانه وقتی آن‌ها نپذیرفتند که مراسم سوگواری چهلم درگذشت پسرشان را لغو کنند، رژیم بی‌درنگ آن‌ها را بازداشت کرد. حکومت ایران حالا تقریبا خانواده‌ همه معترضان کشته شده را از سوگواری برای کشته شدن عزیزانشان منع کرده است. دورویی این رژیم به حدی است که به پدر و مادر بسیاری اجازه نمی‌دهد برای فرزندانشان سوگواری کنند اما در پی مرگ قاسم سلیمانی، سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

به گفته آقای پمپئو بسیاری از عراق‌ها، یمنی‌ها، سوری‌ها، لبنانی‌ها و دیگران در خاورمیانه هم از کمپین‌های نیابتی ترور ایران که در سرتاسر خاورمیانه شاهد آن‌ها بوده‌ایم، آسیب دیده‌اند. آن‌ها چهره واقعی این رژیم ستمکار را دیده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG