لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

واکنش آمریکا به سرنگونی پهپاد توسط ایران | پرزیدنت ترامپ: به زودی متوجه می‌شوید


در حاشیه دیدار رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر کانادا مایک پمپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز حضور داشتند.
در حاشیه دیدار رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر کانادا مایک پمپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز حضور داشتند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، درباره واکنش احتمالی ایالات متحده به ایران بعد از سرنگونی یک پهپاد آمریکایی در تنگه هرمز، گفت: «به زودی متوجه می‌شوید.»

رئیس جمهوری آمریکا ظهر پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ در حاشیه دیدار با نخست وزیر کانادا این مطلب را اعلام کرد.

وی بار دیگر هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی توسط ایران را «اشتباهی بسیار بزرگ» خواند و گفت که ممکن است توسط یک فرد «نادان و خودسر» انجام شده باشد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «این پهپاد غیرمسلح و بی‌سرنشین بود و به روشنی بر فراز آبهای بین المللی پرواز می‌کرد. این پهپاد بی‌سرنشین بود، وگرنه حالا وضعیت بسیار متفاوت می‌بود.» وی این رویداد را یک تحریک جزئی و در عین حال آزاردهنده خواند و گفت که ممکن است یک ژنرال یا فرد دیگری در ساقط کردن پهپاد مرتکب اشتباه شده باشد.

وی افزود: «احساس من این است، شاید هم اشتباه کنم، شاید هم درست باشد. احساس من این است که این اشتباه یک نفر بوده که کاری کرده که نباید می‌کرد. فکر می کنم کسی مرتکب اشتباه شده است. نمی‌گویم که آن کشور اشتباه کرده است؛ بلکه یکی از افراد تحت فرماندهی اشتباه کرده است.»

تنش ها میان ایران و آمریکا در هفته های اخیر افزایش یافته است.

از صفحه ویژه صدای آمریکا درباره «تنش بین ایران و آمریکا دیدن کنید:

https://gdb.voanews.com/3616B72C-C67D-4DE1-AA95-6905D510B2F6.gif

رسانه های آمریکا صبح پنجشنبه گزارش دادند که رئیس جمهوری آمریکا از چهارشنبه شب، در دو نوبت در جریان جزئیات سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

پیشتر، کاپیتان بیل اربن، سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، اعلام کرد این فرماندهی می تواند تایید کند که پهپاد شناسایی آمریکا، حدود ۱۱:۳۵ دقیقه چهارشنبه شب به وقت گرینویچ، هنگام پرواز در آسمان بین المللی بر فراز تنگه‌ هرمز، توسط سامانه موشکی زمین به هوای جمهوری اسلامی ایران سرنگون شده است.

ساعتی بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران، رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به حمله جمهوری اسلامی به پهپاد آمریکایی در تنگه هرمز، اقدام ایران را «اشتباه خیلی بزرگ» نامید.

سخنگوی سنتکام تاکید کرد گزارش های جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه این پهپاد بر فراز آسمان ایران پرواز می کرد، دروغ است.

به گفته او این حمله که بدون هیچ تحریکی صورت گرفت، حمله ای به پهپاد شناسایی آمریکا در حریم فضایی بین المللی بود.

ارتش آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته نیز سعی کرده بود یک پهپاد آمریکایی را هدف قرار دهد.

همزمان با افزایش تنش ایران و آمریکا، ایالات متحده اعلام کرد حمله به دو نفتکش در دریای عمان کار جمهوری اسلامی بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG