لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

دیدگاه| یادداشت ایلان برمن: آزمون استراتژی ترامپ در برابر ایران


یادداشتی در روزنامه واشنگتن تایمز از ایلان برمن، نایب رئیس ارشد «شورای سیاست خارجی آمریکا» در واشنگتن

ششم نوامبر، آمریکایی ها برای شرکت در انتخابات میاندوره ای به پای صندوق های رای می روند. انتخاباتی که احتمالا پیچیدگی سیاست داخلی آمریکا را دستخوش تغییراتی خواهد کرد. اما پیش از آن، سیاست خارجی آمریکا در برابر کشور پیشتاز در حمایت از تروریسم آزمونی حیاتی را پشت سر خواهد گذاشت.

جای هیچ تعجب نیست که مجبور کردن «سوئیفت» به قطع ارتباط با ایران به عنصر کلیدی استراتژی احیای دوباره تحریم ها در دولت ترامپ بدل شده است. اما احتمال می رود که دولت ترامپ به زودی از این تلاش ها دست بکشد. در روزهای اخیر، استیو منوشن وزیر دارایی آمریکا اشاره کرده است که کاخ سفید در قالب امتیازی برای جلب حمایت شرکای اروپایی از سیاست آمریکا خود را برای ادامه ارتباط ایران با سوئیفت آماده می کند.

در عین حال، این شرکای بالقوه فعالانه علیه تحریم های دولت تلاش می کنند. اتحادیه اروپا در تابستان «قانون ممانعت» را تصویب کرد که شرکت های اروپایی را از عمل به تحریم های آمریکا منع می کند و در نتیجه بهانه ای به مؤسسات اروپایی برای ادامه تجارت با ایران می دهد. اروپا از آن زمان تا کنون به پیشرفت هایی هم بر سر ایجاد یک مکانیزم مالی جدید دست یافته که انجام پرداخت های مالی برای صادرات ایران را از اوایل سال میلادی آتی تسهیل می کند. این امر بیش از پیش به شرکت های اروپایی امکان دور زدن تحریم های آمریکا را می دهد.

چند روز مانده به ۴ نوامبر، استراتژی دولت ترامپ در برابر ایران از چند جبهه زیر آتش قرار گرفته است. چگونگی عبور کاخ سفید از میان این فشارها و رقیق کردن تحریم ها بر بخش انرژی و مالی ایران، آزمونی حیاتی برای دولت ترامپ و معیار سنجشی کلیدی در جدیت دولت نسبت به مساله تعیین کننده سیاست خاورمیانه ای اش است: مهار تخاصم جهانی ایران.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG