لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۲

نامه گروهی از رهبران امنیت ملی سابق: استراتژی ترامپ بر سر ایران می تواند به جنگ منجر شود


برندن کانردایس در روزنامه هیل

همزمان با برنامه پرزیدنت ترامپ برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یک گروه دو حزبی از رهبران امنیت ملی آمریکا هشدار می دهند که استراتژی دولت ترامپ در قبال ایران می تواند به یک مناقشه گسترده تر بیانجامد.

در بیانیه منتشر شده از سوی گروه «ائتلاف ملی برای جلوگیری از یک ایران مسلح به جنگ افزار هسته ای» بیش از ۵۰ چهره مطرح سیاست خارجی می گویند کارزار فشار بر تهران «برای ایران گزینه ای جز تسلیم یا جنگ باقی نگذاشته است».

این رهبران امور امنیت ملی می نویسند: «استراتژی دولت ترامپ در برابر ایران مبنی بر اعمال حداکثر فشار اقتصادی، سیاسی و نظامی به منظور تغییر رفتار ایران تهدیدی برای سقوط رژیم اگر نه علت آن است. اما از آن جا که دولت بر سر هیچ یک از ۱۲ درخواست خود تعاملی دیپلماتیک با ایران انجام نداده است، دولت آمریکا گزینه تسلیم یا جنگ را پیش روی ایران گذاشته است.»

امضاء کنندگان این نامه شامل مادلین آلبرایت، وزیر خارجه پیشین آمریکا، جیمز کلپر، مدیر پیشین اطلاعات ملی، ریچارد لوگر و کارل لوین، سناتورهای بازنشسته جمهوریخواه و دموکرات از ایندیانا و میشیگان، می گویند تصمیم پرزیدنت ترامپ به ترک برجام در ماه مه دسترسی به اهداف دولتش را دشوارتر کرده است.

امضاء کنندگان نامه می گویند: «اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ همچنان یادآور ناتوانی ما در ارزیابی دقیق آثار بلند مدت اقدامات ما است.»

این نامه در عین حال لحنی سراسر انتقادی ندارد و بر اهمیت عدم دسترسی ایران به جنگ افزار هسته ای تاکید می گذارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG