لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

دیدگاه| پرزیدنت ترامپ از ملاقات با روحانی استقبال می کند، اما فعالانه در پی آن نیست


مقاله ای از جان فریتز در روزنامه «یو اس ای تودی»

چند هفته به انتخابات میاندوره ای کنگره ایالات متحده، یک مقام ارشد دولت ترامپ می گوید انتظار می رود رئیس جمهوری آمریکا، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به رهبران اروپایی که می کوشند توافق هسته ای ایران را نجات بدهند، بگوید برجام شکست خورده است.

ترامپ در را به روی ملاقات با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نبسته است، اما این مقام آگاه تاکید دارد که خیلی فعالانه هم در پی ملاقات با او نیست.

مقام ارشد دولت می گوید دونالد ترامپ از گردهمایی در نیویورک استفاده خواهد کرد تا متحدان را مجاب کند که شرکت های اروپایی پس از خروج آمریکا از برجام ایران را ترک کرده اند. شرکت های بزرگی مانند پژو و جنرال الکتریک اعلام کرده اند به خاطر فشار تحریم ها از ایران بیرون می آیند.

این مقام دولتی می گوید بخشی از این کارزار شامل پیشنهاد منابع نفت جایگزین به کشورهایی است که پیش از برجام اجازه خرید نفت از ایران را دریافت کرده بودند. دولت ترامپ پیشتر اعلام کرده که خواهان کاهش شدید صادرات نفت ایران است.

ترامپ قرار است هنگامی که ریاست شورای امنیت سازمان ملل متحد را در چهارشنبه آینده برعهده می گیرد مساله ایران را مطرح کند. بر مبنای پیش نویس طرح دولت برای نشست شورای امنیت، ترامپ رهبران جهان را تحت فشار خواهد گذاشت تا در برابر ایران و دیگر ناقضان قطعنامه های سازمان ملل متحد در حوزه گسترش جنگ افزار کشتار جمعی دست به عمل بزنند.

ترامپ از اعضای شورای امنیت می خواهد با استفاده از تحریم، فشار سیاسی و دیگر ابزار با موارد نقض برخورد کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG