لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

دیدگاه| سرسختی شدید ترامپ بر سر ایران هوشمندانه است


سرمقاله هیات تحریریه روزنامه واشنگتن اگزمنر

تحریم های دولت ترامپ علیه ایران حرکت اولی خوب بود. این تحریم ها توان ایران در تهدید امنیت منطقه ای و بین المللی را محدود می کند.

این رویکرد همچنین پیامی صریح به رهبر جمهوری اسلامی می فرستد که مماشات با آمریکا به پایان رسیده است. اگر روحانیون خواهان مذاکره هستند لازم است با پیشنهادی جدی به میز مذاکره بیایند.

اکنون، رهبران رژیم می دانند وقتی ترامپ صحبت از یک توافق بهتر شامل بازرسی های جدی و برنامه های موشکی می کند، مساله جدی است. آن ها حالا می دانند زمانی که ترامپ هشدار می دهد مستبدین را برای دادن آزادی بیشتر به مردم زیر فشار خواهد گذاشت، قضیه برای او جدیت دارد.

ملاها با نمونه ونزوئلا در برابر چشمان شان می دانند زیر فشار شدید و فزاینده بین المللی و داخلی چه سرنوشتی در انتظارشان است.

این امر، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، و حامیان اروپایی اش را به درکی تازه خواهد رساند که مصالحه با ترامپ بهترین گزینه است. امیدواریم تندروهای تحت رهبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که دلارهای حاصل از برجام را خرج توسعه طلبی خصمانه و تروریسم در سراسر جهان کردند هم به این باور برسند.

حالا ایران با کمبود نقدینگی روبرو است و بر خلاف سال های گذشته آمریکا محکم ایستاده است. این وضع گزینه های محدودی را در برابر تندروها قرار می دهد. آن ها می توانند فشار را با تشدید تنش پاسخ داده یا به روحانی امکان انعطاف بیشتری برای مصالحه بدهند. تندروها به رغم لفاظی هایشان می دانند بقای انقلاب شان در گرو انتخاب دوم است. انتخاب اول خطر ویرانی و به احتمال زیاد خشم شدید مردم ایران را به همراه خواهد داشت.

ما به دلیل چشم انداز تحریم های جدید نفتی در آبان ماه خوش بین هستیم. ایران تهدید به بستن جریان حیاتی عبور انرژی کرده است، اما آمریکا هم توان مهار این تهدیدها و هم اکنون عزم آن را دارد.

ترامپ برای مقابله با یک تهدید مداوم به اقدامی جسورانه دست زده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG