لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

گزارش نیویورک تایمز از مردم عادی ایران درباره پیشنهاد مذاکره ترامپ


گزارشی از توماس اردبرینک در نیوریورک تایمز

رهبران ایران می گویند نمی توانند ایده گفتگو با ایالات متحده را بپذیرند و به پرزیدنت ترامپ نمی شود اعتماد کرد. جمشید منیری، پیمانکار ساختمانی ۴۵ ساله، می گوید: «البته که باید با ترامپ حرف بزنیم. مشکل با حرف زدن چیست؟ باید دیوانه باشیم که با ترامپ گفتگو نکنیم. رهبران ما باید از این فرصت استقبال کنند.»

روز سه شنبه در تهران، دعوت دونالد ترامپ برای گفتگوی بدون پیش شرط با ایران فکر و ذهن همه را مشغول کرده بود. بسیاری از مردم مستاصل می گویند از هر گزینه ای که از مصیبت اقتصادی ایران کم کند، استقبال می کنند.

ریال طی یک سال گذشته، ۸۰ درصد ارزش اش را از دست داده است. سرمایه گذاران خارجی برای پرهیز از تحریم های آمریکا که کمتر از یک هفته دیگر شروع می شود ایران را ترک کرده اند. تقریبا هر روز اعتراضاتی به قیمت ها و دستمزدها در نقطه ای از کشور پا می گیرد که در صورت وخامت سقوط اقتصادی ظرفیت گسترش را دارد.

به نظر می رسد رهبران ایران در برابر پیشنهاد ترامپ فلج شده اند.

رهبران جمهوری اسلامی در چند دهه گذشته مذاکرات مخفی با ایالات متحده را دور از چشم مردم عادی ایران که روزانه از کتاب های درسی تا تلویزیون حکومتی زیر بمباران تبلیغات ضد آمریکایی هستند، ترجیح داده اند.

حسین شیخ الاسلام، مشاور ارشد وزیر خارجه ایران، می گوید: «مذاکرات فقط زمانی می تواند اتفاق بیافتد که ترامپ به امضای دولت آمریکا در توافق هسته ای احترام بگذارد.»

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، که آمریکا ستیزی را به میراث خود بدل کرده است، پس از خروج ترامپ از توافق هسته ای گفت هرگز با رهبر آمریکا گفتگو نخواهد کرد.

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، روز سه شنبه دیدگاه رهبر را تحکیم کرد.

اما بسیاری از مردم عادی ایران می گویند مذاکرات مستقیم با ترامپ می تواند راهی به سوی حل عاجل ترین مشکلات ایران باشد.

قادر صفرزاده، بازنشسته و راننده تاکسی، با اشاره به سقوط نرخ برابری ریال در برابر دلار می گوید: «این طوری نمی شود برای مدت طولانی زندگی کرد. رفاه اقتصادی مردم باید اولویت اول باشد. رهبران ما باید عاقل باشند و با ترامپ حرف بزنند. همه مذاکره می کنند، چرا ما باید متفاوت باشیم؟»

هزینه های مسکن و ماشین به سرعت دو برابر شده است. در بازار تلفن های همراه، آیفون اکس چهار برابر قیمت یک سال پیش به فروش می رسد. مردم می ترسند که به زودی حقوق شان به ریال عملا به هیچ نیارزد.

دیگران می گویند نمی دانند به چه کسی اعتماد کنند.

شهرزاد باقری، بیوه ای ۶۰ ساله، می گوید: «ترامپ و رهبران ما هر دو بد هستند. هر دو به مردم عادی آسیب می رسانند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG