لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۳

گزارش وال استریت جورنال: چرا ترامپ به ایران هشدار داد


وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: پرزیدنت دونالد ترامپ نیمه شب یکشنبه در توییتی به رهبر ایران هشدار داد در رویکردش نسبت به ایران مراقب باشد یا عواقبی را متحمل شود که افراد انگشت شماری در تاریخ متحمل شده اند.

متن این توییت خطاب به حسن روحانی همه با حروف بزرگ نوشته شده است: «هرگز، هیچ وقت دوباره ایالات متحده را تهدید نکن یا چنان عواقبی را متحمل خواهی شد که نمونه اش را اندک کسانی در طول تاریخ متحمل شده اند. ما دیگر آن کشوری نیستیم که حرف های جنون آمیز از خشونت و جنگ را تاب بیاورد. مراقب باش!»

به نظر می رسد این توییت واکنشی به گفته های حسن روحانی باشد که به دولت ترامپ علیه ادامه سیاست های سختگیرانه در برابر ایران هشدار داده بود.

روحانی خطاب به آمریکا گفته بود: «دشمنان باید خوب بفهمند که جنگ با ایران مادر جنگ ها و صلح با ایران مادر صلح ها است.»

دونالد ترامپ در ماه مه از توافق هسته ای ایران خارج شد و دولت او بعدتر ۱۲ خواسته را برای یک توافق جدید مطرح کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، آن زمان هشدار داد که اگر ایران موافقت نکند، شدیدترین تحریم های تاریخ اعمال خواهد شد.

تهران این شروط را که مستلزم تغییری عمده در موضع نظامی ایران در خاورمیانه و حمایت از شبه نظامیان در عراق و سوریه است، رد کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در سخنرانی یکشنبه شب خود در کالیفرنیا رهبران مذهبی ایران را «مردان مقدس مزور» خواند.

وزیر خارجه آمریکا گفت ایران «گونه ای اداره می شود که بیشتر یادآور مافیا است تا یک حکومت».

پمپئو با اشاره این که رهبران کشور از جیب مردم کشورشان کیسه خود را پر پول می کنند گفت: «ما از همه کشورهایی که از رفتار مخرب جمهوری اسلامی به ستوه آمده اند می خواهیم که به کارزار فشار ما بپیوندند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG