لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۹

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: پرزیدنت ترامپ روشن کرده است که اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد


مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ با اعلام موضع خود درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی اعلام کرده است که اجازه نمی‌دهد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

رابرت اوبرایان که سه شنبه شب ۲۲ بهمن به وقت محلی در اندیشکده شورای آتلانتیک در واشنگتن دی سی سخن می‌گفت، در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره پایبند نبودن ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای، گفت که پرزیدنت ترامپ موضعش را در قبال برنامه هسته‌ای ایران کاملا روشن کرده و گفته است تا زمانی که من در دفتر ریاست جمهوری هستم ایران به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد.

مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ همچنین گفت که رئیس جمهوری آمریکا وظیفه بازگرداندن آمریکاییان گروگان در کشورهای دیگر، از جمله ایران، را به عهده او گذاشته است و او نیز از تمام امکانات کشور برای بازگرداندن آمریکاییان به آغوش خانواده هایشان استفاده می کند.

رابرت اوبرایان با بیان اینکه بازگرداندن ژیو وانگ، دانشجوی آمریکایی که در ایران زندانی بود، بسیار مایه خرسندی بود گفت که تلاش میکند تا تمام آمریکاییان زندانی در ایران به آغوش خانواده خود در آمریکا بازگردند.

او همچنین درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا با بیان اینکه شرایط بسیار جدی و دشواری پیش آمده گفت که ایالات متحده به دولت چین پیشنهاد داده تا از متخصصان و پزشکان آمریکا استفاده کند که هنوز نپذیرفته اند.

او تاکید کرد: هنوز هیچ اطلاعات دقیق و درستی درباره اینکه منشا تشکیل و شیوع ویروس چیست نداریم.

این مقام کاخ سفید در ادامه ابراز امیدواری کرد که مذاکرات آمریکا و کره شمالی درباره خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی و رفع تحریم‌های آن از سر گرفته شود.

به گفته او، مذاکرات دو دوره قبل بسیار موفق بود چرا که موجب کاهش تنش بین دو کشور شد و اضافه کرد که امیدوار است مذاکرات بار دیگر با نگاه رهبر کره شمالی به تعهد به خلع سلاح هسته ای از سر گرفته شود.
https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG