لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

هشدار پرزیدنت ترامپ به رهبران ایران: معترضان را نکشید


این چندمین موضع گیری پرزیدنت ترامپ در دو روز گذشته و همزمان با اعتراضات ایران است.
این چندمین موضع گیری پرزیدنت ترامپ در دو روز گذشته و همزمان با اعتراضات ایران است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در هشداری به مقامات جمهوری اسلامی از آنها خواست حق اعتراض مردم ایران را به رسمیت بشناسند.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز یکشنبه ۲۲ دی‌ماه در توئیتر خود نوشت: «خطاب به رهبران ایران - معترضان را نکشید. هزاران تن تاکنون توسط شما کشته یا زندانی شده‌اند و جهان ناظر است. مهمتر از آن این که ایالات متحده نیز ناظر است. اینترنت‌تان را دوباره وصل کنید و بگذارید گزارشگران آزادانه فعالیت کنند! کشتن مردم بزرگوار ایران را متوقف کنید!»

این موضع روز یکشنبه پرزیدنت ترامپ در حالی است که پیشتر، رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه ۲۱ دی ماه به زبان فارسی «خطاب به به مردم شجاع و رنج کشیده ایران» توییت کرد: «من از ابتدای دوره ریاست جمهوریم با شما ایستاده‌ام و دولت من همچنان با شما خواهد ایستاد. ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می کنیم. شجاعت شما الهام بخش است.»

پرزیدنت ترامپ همچنین در توییت دیگری به رژیم ایران هشدار داد: «دولت ایران باید به گروه‌های حقوق بشر اجازه بدهد حقیقت کنونی اعتراضات در جریان مردم ایران را نظارت کرده و گزارش بدهند. نباید شاهد کشتار دوباره ی معترضان مسالمت آمیز و یا قطع اینترنت باشیم. جهان نظاره گر این اتفاقات است.»

پیش از این نیز وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار ویدئویی از اعتراضات مردم ایران در پی پذیرش رسوایی سرنگونی هواپیمای مسافربری با موشک سپاه تاکید کرد که آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است.

مایک پمپئو شنبه ۲۱ دی در توییتر خود نوشت: صدای مردم ایران واضح است. آنها از دروغ های رژیم ، فساد ، بی‌عرضگی و وحشیگری سپاه تحت فرمان دزدسالاری خامنه‌ای به تنگ آمده‌اند.»

ساعاتی پس از آن که مقامات جمهوری اسلامی ناچار به اعتراف شدند که هواپیمای مسافربری اوکراین بر اثر شلیک موشک سپاه سرنگون شده است؛ مردم معترض به خیابان‌ها آمدند و در چند نقطه از جمله مقابل دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه شریف علیه رهبر جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و سایر مقامات شعار دادند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG