لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

دیدگاه| سیاست ترامپ در مورد ایران ناکامی‌های اوباما را جبران می‌کند


یادداشتی در نشریه اینترنتی «رییل کلییر پالیتیکز» از الکس تیتوس، مشاور سیاستگذاری و کارشناس سازمان غیردولتی «سیاست های آمریکا نخست»

دولت ترامپ اخیرا از تشکیل شورایی در وزارت خارجه آمریکا خبر داد که «سیاست های فشار علیه ایران را در سراسر دولت و با دیگر کشورها هماهنگ و تبلیغ خواهد کرد».

تشکیل «گروه اقدام ایران» را باید به فهرستی از اقدام های جسورانه پرزیدنت ترامپ برای تنگ تر کردن طناب گرداگرد اقتصاد پیشاپیش ورشکسته ایران اضافه کرد.

در سایه هجوم مردم ایران به خیابان ها برای اعتراض به فجایع اقتصادی ناشی از عملکرد رژیم، آیت الله خامنه ای و ملاها تضعیف شده اند. اشتباه نکنید: این تحولات مثبت نتیجه سیاست های پرزیدنت ترامپ است نه اوباما.

در توهم ساخته و پرداخته مدافعان توافق هسته ای دولت اوباما، برجام موجب همزیستی واشنگتن و تهران شد؛ شرکای منطقه ای آمریکا از توافق حمایت کردند؛ رژیم رفتارش را تعدیل کرد؛ و خاورمیانه بیش از پیش ثبات یافت.

این تخیلات احتمالا در رمان «۱۹۸۴» جرج اورول حقیقت می یابد.

برخلاف آن چه رسانه ها از خامنه ای می گویند، او احمق یا ابلهی مذهبی نیست. او یک مستبد زیرک با نگاهی واقعگرایانه به ایران به عنوان یک هژمون منطقه ای است. متاسفانه، سیاست های اوباما این رویا را به واقعیت نزدیکتر کرد.

دولت اوباما با قبول توافق هسته ای پیروزی چشمگیری را نصیب ایران کرد؛ توافقی که به تهران اجازه می داد در زمان مناسب به جنگ افزار هسته ای دست پیدا کند.

در برجام به گسترش تروریسم در منطقه و توسعه موشک های پیشرفته بالیستیک بین قاره ای هیچ اشاره ای نشد.

دولت اوباما برای خشنودی آیت الله به حزب الله، گروه تروریستی دست نشانده ایران، اجازه داد به قاچاق مواد مخدر به ایالات متحده ادامه بدهد.

صدها میلیارد دلار از حساب های توقیف شده ایران به خزانه آن کشور واریز شد تا خرج جنگ طلبی های رژیم شود.

با افزایش جاه طلبی های تهران، شرکای منطقه ای آمریکا مجبور بودند با خویشتنداری مانع تحقق «دستاورد» شاخص سیاست خارجی اوباما نشوند.

تهران به تحکیم بشار اسد در سوریه [از طریق مشارکت در جنگ این کشور] ادامه داد؛ جنگی که جان بیش از نیم میلیون نفر را گرفته و موجب آوارگی میلیون ها نفر شده است.

تهران ۱۰ پایگاه در سوریه بنا کرده تا هزاران جنگجوی وفادار را در آن کشور مستقر نگاه دارد.

حزب الله با ۱۵۰ هزار راکت بیش از هر زمانی آماده ضربه زدن به اسرائیل است.

تهران در مناقشه خونین علیه ائتلاف اعراب مورد حمایت آمریکا از شورشیان حوثی در یمن پشتیبانی می کند.

استراتژی اوباما یک فاجعه کامل بود. مماشات به خونریزی و بی ثباتی بیشتر منجر شد.

خوشبختانه دولت ترامپ با چرخشی ۱۸۰ درجه ای آمریکا را در مسیر مواجهه مستقیم با رژیم ایران قرار داده است.

ترامپ با پاره کردن توافق هسته ای، این رژیم فاسد را در صحنه جهانی رسوا کرد.

بازگشت تحریم های اقتصادی اثری ویرانگر داشته است. ریال ایران به پایین تر نرخ برابری با دلار سقوط کرده است.

دولت ترامپ برای دور دیگری از تحریم ها علیه تهران در آبان ماه آماده می شود. بانک مرکزی ایران و بخش انرژی اهداف اصلی هستند.

کشورهای طرف تجارت با این رژیم جنایتکار تحت تحریم قرار خواهند گرفت.

تهران پس از حملات اسرائیل به تقریبا تمام پایگاه های نظامی اش در سوریه پیام صریح آمریکا را دریافت کرده است.

دولت ترامپ در تضادی آشکار، دو مقام حزب الله را تحت تعقیب قانونی قرار داده و تیمی در وزارت دادگستری آمریکا تجارت مواد مخدر توسط حزب الله در آمریکا را زیر نظر گرفته است.

تاسیس «گروه اقدام ایران» یکی از بسیار گام هایی است که برای بازگرداندن اعتبار آمریکا در برابر ایران برداشته شده است. تهران یا به میز مذاکره برگردانده می شود یا با عواقب بیشتری روبرو خواهد شد.

کارزار فشار حداکثری نتایج محکمی به همراه داشته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG