لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

واکنش رسانه‌های غربی به پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ خطاب به ایرانیان


رسانه های غربی و آمریکایی به پیام نوروزی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا خطاب به مردم ایران واکنش نشان دادند که در زیر به چند نمونه آن اشاره می کنیم:

«نوروز پیروز»: ترامپ حکومت ایران را در پیام سال نو به چالش می کشد

روزنامه واشنگتن تایمز

پرزیدنت ترامپ دوشنبه شب در یک پیام نوروزی به مناسبت سال نو رژیم ایران را هدف انتقادهای شدید قرار داد.

پیام نوروز سال گذشته پرزیدنت دونالد ترامپ مختصر بود و اشاره ای به ناکامی های حکومت جمهوری اسلامی ایران نداشت.

اما رئیس جمهوری آمریکا در پیام نوروزی امسال خود می گوید: «فریبکاری سیاست رسمی حکومت ایران شده است.»

دونالد ترامپ گفت ایرانیان در برابر حکومت سرکوبگرشان دست به شورش زده اند و «چشم انتظار یک بهار امید هستند».

ترامپ از نوروز برای کوبیدن رژیم ایران استفاده می کند

نشریه هیل

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پیام نوروزی امسال خود گفت وزارت دارایی ایالات متحده دستورالعملی را منتشر کرده که تاییدی بر حمایت آمریکا از جریان آزاد اطلاعات برای شهروندان ایران است.

دولت ترامپ در تلاش است تا مانع برنامه موشک های بالیستیک جمهوری اسلامی و حمایت تهران از گروه هایی مانند حزب الله شود.

رئیس جمهوری آمریکا به دفعات تهدید کرده است که اگر دیگر کشورهای طرف توافق هسته ای دوره اوباما با ایران بر سر اعمال شروط سخت تر به توافق نرسند، از برجام خارج خواهد شد.

رکس تیلرسون، اولین وزیر خارجه دولت ترامپ، از توافق هسته ای دفاع کرده بود. رییس جمهوری آمریکا هنگام اعلام برکناری تیلرسون به این اختلاف اشاره کرد.

ترامپ در پیام تعطیلات نوروز به حکومت ایران حمله می کند

شبکه خبری بلومبرگ

پرزیدنت دونالد ترامپ در بیانیه سالانه ریاست جمهوری به مناسبت تعطیلات نوروز با ادبیاتی تند که کمتر در پیام های نوروزی ریاست جمهوری آمریکا دیده شده است حکومت ایران و رهبران نظامی آن کشور را به باد انتقاد گرفت.

استیو منوشن، وزیر دارایی آمریکا، پس از پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ در بیانیه ای جداگانه بر تعهد آمریکا به حمایت از دسترسی شهروندان ایران به گردش آزاد اطلاعات و مقابله با حملات سایبری رژیم در خارج از ایران تاکید گذاشت.

بیانیه نوروزی امسال پرزیدنت ترامپ با بیانیه های نوروزی قبلی روسای جمهوری آمریکا که عمدتا با پیام اتحاد و حمایت در پی ایجاد ارتباط با مردم ایران بوده است، تفاوت دارد.

بیانیه نوروزی امسال به فاصله کوتاهی پس از برکناری رکس تیلرسون وزیر خارجه دولت ترامپ و در میانه ادامه تهدیدها به ترک توافق هسته ای ایران پیش از خرداد ماه منتشر شد.

سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، می گوید معتقد است پرزیدنت ترامپ از برجام خارج خواهد شد.

رییس جمهوری آمریکا سه شنبه در کاخ سفید دیداری با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، داشت تا تلاش های بیشتر برای مقابله با ایران را بحث و گفتگو بگذارد.

وزرات خارجه دولت ترامپ دوشنبه شب پیام نوروزی ملایم تری منتشر کرد. جان سالیوان، قائم مقام وزارت خارجه آمریکا، برای مردمی که برای آشپزی، جشن، رقص، آواز و گذراندن وقت با خانواده و دوستان گردهم می آیند، آرزوی بهترین ها را کرد.

سالیوان افزود آمریکا از ایرانیانی که در پی باز پس گرفتن آزادی های اساسی بیان، مذهب و تجمع مسالمت آمیز هستند، حمایت می کند.

پیام تبریک ترامپ به ایرانی ها: حکومت شما بی رحم و فاسد است

روزنامه جروسلم پست

طی سال های گذشته، نوروز و سال نو ایرانی با انتشار بیانیه هایی کوتاه و ساده حاوی تبریک های گرم بهاری از سوی دولت آمریکا همراه بوده است. امسال دولت ترامپ این روند را تغییر داد.

دونالد ترامپ بر حمایت از معترضان تظاهرات خیابانی زمستان گذشته که با شعار مشکلات اقتصادی و مبارزه برای پس گرفتن حقوق شان به خیابان ها آمدند، تاکید دوباره گذاشت.

در بیانیه کوتاه تر و نه چندان تند وزارت خارجه آمریکا به آن هایی که نوروز را در سراسر آسیای مرکزی جشن می گیرد، هم تبریک گفته شده است.

باراک اوباما در پیام های نوروزی دوره ریاست جمهوری اش خطاب به مردم ایران خواهان روابطی بهتر می شد. اوباما پس از تحقق برجام، آن توافق هسته ای را به عنوان دستاوردی دیپلماتیک تحسین می کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG