لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

خط ترامپ بر سر ایران خطر واکنش منفی در سازمان ملل متحد را به همراه دارد


گزارشی از نهال طوسی، دیوید هرزنهورن و متیو کارنیتشنیگ در روزنامه پولیتیکو

پرزیدنت ترامپ جلسه اصلی شورای امنیت سازمان ملل متحد در هفته آینده را فرصتی می بیند تا ایران را برای گسترش «آشوب و ترور» در سراسر خاورمیانه محکوم کند.

اما بسیاری از متحدان اصلی آمریکا از این گردهمایی جهانی استفاده خواهند کرد تا خود ترامپ را تهدیدی برای صلح جهانی نشان بدهند.

نتیجه می تواند یک نشست سالانه به طور غیرمعمول پر برخورد باشد که قاعدتا هدف از آن ترویج هماهنگی میان رهبران جهان است.

ایلان برمن، نایب رئیس «شورای سیاست خارجی آمریکا»، پیش بینی می کند: «مکالمه خوشایندی نخواهد بود.»

شدت موضع ترامپ در برابر ایران پایگاه سیاسی اجتماعی حزب جمهوریخواه، اسرائیل و بعضی کشورهای عرب را خشنود می کند. اما واکنش فراگیر به خصوص در پی خروج ترامپ از برجام می تواند نشانگر میزان انزوای او در صحنه جهانی باشد.

به گفته ایلان برمن: «این فراگیرترین فرصتی است که ترامپ تا کنون در اختیار داشته است تا بگوید استراتژی او در برابر ایران قابل مذاکره نیست و برای آن ها که به آن عمل نکنند عواقبی به همراه خواهد داشت. اما کشورهای مخالف به احتمال بسیار زیاد از این فرصت برای مقابله و تلاش برای ایجاد اجماع در حفظ وضعیت کنونی استفاده خواهند کرد.»

کاخ سفید با آگاهی از این خطر، پیشتر اعلام کرد که دستور کار نشست شورای امنیت به ریاست پرزیدنت ترامپ موضوع فراگیرتر منع گسترش جنگ افزار کشتار جمعی خواهد بود که مسائلی شامل کره شمالی را در بر می گیرد.

یک مقام دولت آمریکا تائید کرد که سخنرانی پرزیدنت ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که قرار است ۲۵ سپتامبر انجام بگیرد شامل فرازهایی تند علیه ایران خواهد بود و رفتار ایران کماکان در کانون بحث در نشست ۲۶ سپتامبر شورای امنیت به ریاست دونالد ترامپ قرار خواهد داشت.

یک دیپلمات ارشد آلمانی می گوید ایران برای اروپا به یک مساله اصولی تبدیل شده است که به همان اندازه حفظ هنجارهای بین الملل به محدود کردن تهدید هسته ای ایران ارتباط دارد.

مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، می گوید: «رژیم ایران باید تا حدودی مراقب باشد، اگر به رد پیشنهاد واشنگتن برای ملاقات رهبران ایران و آمریکا ادامه بدهد، در نهایت خودشان را منزوی خواهند کرد.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG