لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۴

پرزیدنت ترامپ در جمع نظامیان در کالیفرنیا: ایران پشت هر مشکل در خاورمیانه است


سخنرانی پرزیدنت ترامپ در یک پایگاه هوایی در سن دیگو، کالیفرنیا
سخنرانی پرزیدنت ترامپ در یک پایگاه هوایی در سن دیگو، کالیفرنیا

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در نخستین سخنرانی عمومی بعد از برکناری وزیر خارجه دولت خود، در جمع نظامیان در کالیفرنیا درباره جمهوری اسلامی گفت ایران پشت هر مشکل در منطقه خاورمیانه است.

پرزیدنت دونالد ترامپ سه شنبه ۲۲ اسفندماه برای نخستین بار از زمان ریاست جمهوری به ایالت کالیفرنیا سفر کرد. رئیس جمهوری آمریکا در یک پایگاه هوایی در سن دیگو ضمن انتقاد از توافق هسته ای با ایران، گفت: هم اینک در حال همکاری با همپیمانان و شرکای مان هستیم تا مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شویم و با حمایت این کشور از تروریسم در سرتاسر جهان مقابله کنیم.

پرزیدنت ترامپ افزود: هرجایی که در خاورمیانه می رویم، ایران، ایران، ایران. این ایران است که پشت هر مشکلی است. ما با آن به شیوه ای جدی برخورد خواهیم کرد.

از زمان روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ فشارها بر جمهوری اسلامی ایران برای برنامه موشکی، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر افزایش یافته است.

پرزیدنت ترامپ مهرماه، بار دیگر پایبندی ایران به برجام را گواهی نکرد و افزود که اگر جامعه جهانی تن به تغییراتی که آمریکا برای پر کردن خلاء های برجام تن ندهد، واشنگتن از آن خارج می شود.

ایالات متحده آمریکا ایران را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

در یکسال اخیر ایران چند آزمایش موشکی داشته است. جمهوری اسلامی ایران می گوید برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت ایران در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

در ماههای اخیر فرانسه و انگلیس از ایران برای برنامه موشکی انتقاد کرده اند و حتی وزیر خارجه فرانسه سفری به تهران داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG