لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۳

دیدگاه: اگر ترامپ خواستار موفقیت در خاورمیانه است، باید زهر ایران را بگیرد


پرزیدنت ترامپ به همراهی کشورهای عرب و مسلمان خاورمیانه امیدوار است.
پرزیدنت ترامپ به همراهی کشورهای عرب و مسلمان خاورمیانه امیدوار است.

یادداشتی از ری تکیه در واشنگتن اگزمنر

چالش پیش روی کاخ سفید در تنظیم استراتژی اش در برابر ایران این است که واشنگتن نه تنها با یک حکومت مذهبی بی رحم روبرو است بلکه رژیمی را پیش رو دارد که با ترکیبی از تروریسم و کنترل تسلیحات سیاست هوشمندانه ای را برای بازداشتن آمریکا در دستور کار قرار داده است.

وضعیت جمهوری اسلامی روشن است. اگر آمریکا تصمیم بگیرد ایران را برای حمایت از تروریسم پاسخگو کند، ایران با تروریسم پاسخ خواهد داد.

این ایده که آمریکا باید در محدوده برجام حرکت کند به این واقعیت بی اعتنا است که توافق هسته ای یک موافقتنامه ناکارآمد است که مفاد فنی آن باید بازبینی شود. اجرای سفت و سخت برجام فقط به معنای پایبندی به توافقی است که ایران را در مسیر ثابت و قانونی دسترسی به بمب اتم قرار می دهد.

در نهایت، این بازدارندگی برای ایران هزینه اندکی دارد. تروریسم و برجام ایران را در برابر تحمل هزینه های جدی حفاظت کرده اند.

سیاست عاقلانه در برابر ایران باید با این امر بدیهی آغاز شود: مواجهه میان ایران و ایالات متحده مناقشه ای میان یک ابرقدرت با بردی جهانی و یک رژیم محلی مورد نفرت مردم خود و مورد بی اعتمادی همسایگانش است.

جمهوری اسلامی فقط وقتی با قاطعیت و قدرت روبرو شود، عقب نشینی می کند. دولت ترامپ برای موفقیت نه تنها باید داعش را نابود کند بلکه باید نیش جمهوری اسلامی را هم بکشد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG