لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۷

دیدگاه| مشکل واقعی ترامپ با ایران است نه ترکیه


محاکمه ضراب علاوه بر آمریکا در ترکیه نیز بازتاب داشته است.
محاکمه ضراب علاوه بر آمریکا در ترکیه نیز بازتاب داشته است.

یادداشتی از مراد یتکین در روزنامه حریت

این روزها رسانه های آمریکا و ترکیه با اخبار دادگاه رضا ضراب، تاجر ایرانی ترکیه ای مواجهند که گناه خود در نقض تحریم های آمریکا علیه ایران را پذیرفته است.

ادعاهای ضراب در دادگاه نیویورک درباره پرداخت رشوه ممکن است پای رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، را به میان بکشد، اما ضراب بخشی از یک شبکه ایرانی برای دور زدن تحریم های آمریکا در تجارت طلا در برابر نفت و گاز بوده است. رییس او بابک زنجانی در ایران به دلیل ناپدید شدن دو و نیم میلیارد دلار در تجارت در دوره محمود احمدی نژاد به اعدام محکوم شده است.

این پرونده بخش کوچکی از مشکلات بین دو متحد در ناتو است و باعث طرح این پرسش شد که آیا ترکیه از غرب فاصله گرفته و به روسیه و ایران نزدیک می شود. مقام های ترکیه به کل این ادعا را رد می کنند.

اما ایران برای پرزیدنت ترامپ مشکل آفرین است.

مشکل ترامپ با اردوغان و مشکلات آمریکا با ترکیه جدی، اما سیاسی هستند. وقتی فضای سیاسی بهتر شود مشکلات کنونی کنار خواهند رفت. از طرفی دیگر، مساله ایران می تواند منجر به بزرگتر شدن مشکل ثبات و امنیت در سراسر منطقه شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG