لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

هشدار وزارت خارجه به آمریکایی‌ها: به ایران بروید ممکن است بازداشت شوید


نشان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا
نشان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا

وزارت خارجه ایالات متحده روز جمعه با انتشار اطلاعیه‌ای، به شهروندان آمریکا، به ویژه ایرانی-آمریکایی ها هشدار داد که در صورت سفر به ایران ممکن است با خطر دستگیری و بازداشت در آن کشور روبرو شوند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این هشدار مسافرتی جدید تنها ۱۲ روز پس از توافق تهران و واشنگتن برای آزادی پنج زندانی آمریکایی در ایران، و هفت زندانی آمریکایی ایرانی‌تبار در آمریکا منتشر شده است.

در این اطلاعیه گفته می‌شود که با وجود حصول توافق هسته‌‌ای، "عوامل متعددی" در ایران همچنان رویکردی خصمانه در برابر ایالات متحده دارند و مقام‌های ایرانی نیز "به دستگیری، بازداشت و آزار شهروندان آمریکایی" ادامه می‌دهند.

تهران و واشنگتن از اواخر سال ۱۳۵۸ و اشغال سفارت آمریکا در ایران روابط دیپلماتیک با یکدیگر ندارند؛ از این رو امکانات ایالات متحده برای خدمات رسانی به آمریکاییهایی که به ایران می‌روند، بسیار محدود است.

هر چند سفارت سوئیس در تهران مسئولیت حفاظت از منافع ایالات متحده در آن کشور را به عهده دارد، اما ایران در اغلب موارد، امکان دسترسی کنسولی به آمریکایی‌های بازداشت شده، به ویژه شهروندان دوتابعیتی، را فراهم نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG