لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۴

فرستاده آمریکا می‌گوید ایران سالانه یک میلیارد دلار خرج حمایت از تروریسم می‌کند


گزارشی از تام اوکانر در نشریه نیوزویک

«ناتان سِیلز» سفیر سیار وزارت خارجه آمریکا و هماهنگ کننده امور ضد تروریسم، در سخنرانی در «انستیتو واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» ایران را هدف انتقادهای تندی قرار داد. او تهران را متهم کرد که از شبه نظامیان متعددی در سراسر منطقه از جمله گروه شیعه حزب الله لبنان، گروه سنی فلسطینی حماس و شبه نظامیان شیعه زیدی انصار الله موسوم به حوثی ها حمایت می کند.

سیلز گفت: «اجازه بدهید چند رقم را با شما در میان بگذارم. باور این امر ممکن است دشوار باشد، ایران فقط به حزب الله سالی ۷۰۰ میلیون دلار کمک می کند. ۱۰۰ میلیون دلار دیگر هم به گروه های تروریستی فلسطینی می پردازد. وقتی پول هایی که به دیگر تروریست ها می دهد را اضافه کنید، در مجموع نزدیک به یک میلیارد دلار می شود.»

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با اشاره به شخصیت منفی مجموعه فیلم های «آستین پاورز» گفت: «بگذارید لحظه ای مکث کنیم، زیرا تکرار آن لازم است: رژیم ایران نزدیک به یک میلیارد دلار در سال خرج حمایت از تروریسم می کند. اگر مسئله از اهمیت بالایی برخوردار نبود، می خواستم آن را با شخصیت "دکتر شرور" مقایسه کنم.»

ناتان سیلز با اشاره به نقش ادعایی ایران در توطئه بمبگذاری مرگبار در بلغارستان در سال ۲۰۱۲ علیه شهروندان اسرائیلی، دیگر توطئه های بمبگذاری و ترور در فرانسه و دانمارک در سال جاری و موارد «نقشه های تروریستی در اطراف جهان»، از ایران به عنوان «مجموعه حیرت آوری از شرارت» نام برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG