لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

مایکل مک کال: آمریکا به هرگونه تعرض نظامی رژیم ایران پاسخی مناسب خواهد داد


مایکل مک‌کال، عضو جمهوری‌خواه ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
مایکل مک‌کال، عضو جمهوری‌خواه ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

مایکل مک کال، عضو ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، جمهوری اسلامی ایران را تهدیدی علیه منافع ملی آمریکا و همچنین رژیمی سرکوبگر و ضد مردم ایران خواند و گفت که واشنگتن به هرگونه تعرض نظامی از سوی آن رژیم، پاسخ مناسبی خواهد داد.

آقای مک کال، جمهوریخواه که در دوره پیشین قانونگذاری رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان بود، عصر جمعه ۲۷ اردیبهشت در رویدادی با عنوان «تقویت نقش رهبری آمریکا در عصر رقابت‌های جهانی» به میزبانی بنیاد هریتج در شهر واشنگتن، با تشبیه وضعیت ایران به آمیخته ای از وضعیت افغانستان و عراق، ابراز امیدواری کرد که جنگی با ایران در نگیرد، اما با این حال افزود که آمریکا حملات احتمالی از سوی رژیم ایران و شبه نظامیانش را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

او گفت: «ما گزارش‌های موثق و مشخصی از تهدید عناصر نیابتی علیه نیروهایمان در عراق دریافت کردیم. فرمانده نیروی قدس با سران شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران و حزب الله دیدار کرده و به آنها گفته بود که برای جنگ آماده شوند. بنابراین در پاسخ به این اطلاعات، و به عنوان واکنشی مناسب، ما چندین ناو و تجهیزات لازم را در خلیج فارس مستقر کردیم. من فکر می کنم که ما می‌توانیم تاسیسات هسته‌ای ایران را بدون گسیل نیروی زمینی هدف قرار دهیم. من پیاده کردن نیرو در ایران را توصیه نمی‌کنم.»

این عضو مجلس نمایندگان از تصمیم پرزیدنت ترامپ مبنی بر خروج از برجام حمایت کرد و افزود که اعمال تحریمها علیه جمهوری اسلامی ایران فشار فلج کننده‌ای به اقتصاد رژیم آورده و آنها را مستاصل کرده است.

آقای مک کال گفت: «ما می‌خواهیم فشار حداکثری بر ایران ادامه یابد، تا مردم ایران بتوانند علیه این حکومت مذهبی سرکوبگر بپاخیزند. هشتاد درصد مردم ایران با آیت الله ها که آنها را سرکوب می کنند هم عقیده نیستند. ما می‌خواهیم برای آنها تمام توانایی‌‌هایی را که نیاز دارند فراهم کنیم و در اختیارشان بگذاریم. بمانند مردم ونزوئلا. آمریکا، اگر مقامات ایران به نظامیان ما حمله کنند یا تاسیسات اتمی شان را گسترش دهند، دست بسته نخواهد نشست و پاسخ خواهد داد. این جزو سیاست ماست. ما به ایران اجازه دستیابی به تسلیحات اتمی را نخواهیم داد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، سال گذشته و در پی خروج آمریکا از برجام، دوازده شرط رابرای دستیابی به توافق جامع با ایران ارائه کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG